32η αγ.: Ελπίζει ακόμα η Λίβερπουλ (VIDEOS)

H Λίβερπουλ άφησε πίσω της τις ήττες από Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ, επικράτησε 2-0 της Νιούκαστλ στο "Άνφιλντ", μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Μάντσεστερ Σίτι και ελπίζει ακόμα σε έξοδο στα πλέι οφ του Champions League.

Σε διάταξη 4-3-3 παρέταξε την Λίβερπουλ ο Μπρένταν Ρότζερς, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Ντάνιελ Στάριτζ (σ.σ. αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού από το ματς Κυπέλλου με την Μπλάκμπερν), τους τιμωρημένους Στίβεν Τζέραρντ, Μάρτιν Σκρτελ και τους Μάριο Μπαλοτέλι, Άνταμ Λαλάνα, Μαμαντού Σακό.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους "κόκκινους", αφού μόλις στο 9ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μπάλα στο κέντρο, ο Τζόρνταν Χέντερσον βρήκε τον Ραχίμ Στέρλινγκ με μακρινή μπαλιά ακριβείας κι εκείνος άνοιξε το σκορ, αφού προηγουμένως είχε "ξεφορτωθεί" τους αντιπάλους του.

Η Λίβερπουλ άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 17ο λεπτό και απείλησε στο 25ο ξανά με τον Στέρλινγκ, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Νιούκαστλ, η οποία έχασε δύο ευκαιρίες με τον Μεχντί Αμπέντ (28', 45+1') και άλλη μία με τον Αγιόθε Πέρεθ (στο 45'), ενώ στο 38' κακώς δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ του Πέρεθ σε μαρκάρισμα του Ντέγιαν Λόβρεν.

Τα λάθη του Λόβρεν και το χαμηλό ποσοστό μεταβιβάσεων στις αρχές του δευτέρου μέρους δεν στοίχισαν στην Λίβερπουλ, η οποία δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της, όταν μετά από γύρισμα του Χέντερσον στο 56' και "τσαφ" του Ράιαν Τέιλορ, ο ολομόναχος Στέρλινγκ αστόχησε στο τετ α τετ με τον Τιμ Κρουλ.

Ο Ρότζερς άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-1-1 στο τελευταίο ημίωρο (ο τρομερός Φελίπε Κουτίνιο έπαιξε πίσω από τον Φάμπιο Μπορίνι, ενώ ο Χέντερσον στα δεξιά) και δεν άργησε να δικαιωθεί άσχετα αν η φάση του δεύτερου γκολ προήλθε από εκτέλεση κόρνερ (σκόρερ ο Τζο Άλεν με διπλή προσπάθεια στο 70').

Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός του τελευταίου εικοσάλεπτου ήταν το εγκληματικό πάτημα του Μουσά Σισοκό στον Λούκας και το οποίο απέφερε την αποβολή του με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σ.σ. ο άσος της Νιούκαστλ είχε την ευθιξία να αποχωρήσει μόνος του, προτού ο διαιτητής βάλει το χέρι στο τσεπάκι).

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Τζόνσον, Τσαν, Λόβρεν, Μορένο, Χέντερσον, Λούκας, Άλεν, Ίμπε (59' Μπορίνι), Κουτίνιο, Στέρλινγκ (89' Λάμπερτ).

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Κρουλ, Τέιλορ, Γιάνμαατ, Γουίλιαμσον, Ανίτα, Αμπέντ (75' Άρμστρονγκ), Κόλμπακ, Ομπερτάν (67' Γκουτιέρες), Σισοκό, Καμπελά, Αγιόθε Πέρεθ (86' Γκουφράν).

Το πέναλτι που δεν δόθηκε

Το εγκληματικό πάτημα του Σισοκό στον Λούκας

# Με μαύρο περιβραχιόνιο αγωνίστηκαν οι "κόκκινοι" λόγω της θλιβερής επετείου του "Χίλσμπορο" (την Τετάρτη συμπληρώνονται 26 χρόνια)

# Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στην απόδοση του Λούκας στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έκανε επτά τάκλιν, ήτοι πέντε περισσότερα από κάθε άλλον παίκτη του γηπέδου!

# Η Νιούκαστλ συμπλήρωσε 20 συνεχόμενες απώλειες στο "Άνφιλντ" (17 ήττες - 3 ισοπαλίες), με την τελευταία νίκη της να επιτυγχάνεται στις 15 Απριλίου 1994