32η αγ.: Κορυφή στο φινάλε η Λιόν

H Λιόν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της Μπαστιά στο "Ζερλάν", ωστόσο τα κατάφερε στο τελευταίο τέταρτο και επικρατώντας 2-0 προσπέρασε την Παρί Σεν Ζερμέν (σ.σ. έχει ένα ματς λιγότερο) στην κορυφή της Ligue 1.

Ο Μπακαρί Κονέ αντικατέστησε τον τιμωρημένο Λιντσέ Ροζ στο κέντρο της άμυνας της Λιόν, ενώ στον αντίποδα, ο Μπραντάο αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά από τις 16 Αυγούστου.

Οι "γκον" κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και εκτός από τον τραυματία Νταμπό, έχασαν καλές ευκαιρίες με τους Ζορντάν Φερί, Κλίντον Ενζίε, ωστόσο ο Αλφόνς Αρεολά δήλωσε "παρών" όποτε χρειάστηκε.

Μεγάλο ποσοστό κατοχής κατέγραψε η Λιόν και στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα μέχρι το 74ο λεπτό, ενώ η πρώτη τελική της φιναλίστ του Coupe de la Ligue καταγράφηκε μόλις στο 68'.

Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 77ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του προερχόμενου από τον πάγκο Κλεμάν Γκρενιέ (πρώτη εφετινή συμμετοχή λόγω πολύμηνου τραυματισμού), ο Μοχαμέντ Γιαταρά, στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, νίκησε τον Αρεολά με μονοκόμματο σουτ.

Η Λιόν κατέγραψε δύο ακόμη τελικές μετά από το γκολ, προτού ο συνήθης Αλεσάντρ Λακαζέτ βάλει τέλος στη σεμνή τελετή με πλασέ σαν σε προπόνηση, έπειτα από κούρσα του Ενζιέ στο 85ο λεπτό. Να σημειωθεί ότι η πρώτη σημαντική απόκρουση του Άντονι Λόπες καταγράφηκε στις καθυστερήσεις.

Λιόν (4-4-2): Λόπες, Νταμπό (39' Ζεφάν), Μπεντιμό, Κονέ, Ιμτιτί, Τολισό, Φερί, Μαλμπράνκ (62' Γκρενιέ), Φεκίρ (75' Γιαταρά), Ενζιέ, Λακαζέτ.

Μπαστιά (3-5-2): Αρεολά, Ντιακιτέ, Πεϊμπερνές, Μοντεστό, Μαράνζ, Παλμιερί, Ρομαρίκ (80' Μπουντεμπού), Ζιλέ, Ντανίκ (82' Μαμπουλού), Καμανό, Μπραντάο (62' Σιό).