33η αγ.: Η Χαλ αποτελείωσε την Λίβερπουλ (VIDEO)

Με γκολ του Μάικλ Ντόσον στο 37ο λεπτό, η Χαλ επικράτησε 1-0 της Λίβερπουλ και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή, εν αντιθέσει με την αντίπαλό της που, πλέον, χρειάζεται ένα θαύμα για να καταλάβει την τέταρτη θέση της Premier League.

Η Χαλ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Ντάμε Εντόι στο 7ο λεπτό, ενώ η Λίβερπουλ... ισοφάρισε στο 20ό με σουτ του Φελίπε Κουτίνιο που αποκρούστηκε από τον Στέφεν Χάρπερ.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς είχε την μπάλα στα πόδια της, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν (στο 27' με τους Τζέιμς Τσέστερ και Σον Αλουκό), προτού ο Μάικλ Ντόσον ανοίξει το σκορ με κεφαλιά στο 37ο λεπτό.

Οι "κόκκινοι" άγγιξαν την ισοφάριση στο 40' με τον Τζόρνταν Χέντερσον και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (ουδείς βρέθηκε στην πορεία της μπάλας μετά από επικίνδυνο γύρισμα του Γκλεν Τζόνσον), ενώ το δεύτερο ημίχρονο τους ανήκε εξ ολοκλήρου.

Ο Ρότζερς φρέσκαρε την Λίβερπουλ με τις αλλαγές του (Άνταμ Λαλάνα, Ρίκι Λάμπερτ, Λάζαρ Μάρκοβιτς), οι ευκαιρίες δεν ήταν λίγες (63', 72' Χέντερσον, 78', 82' Στέρλινγκ), ωστόσο το πολυπόθητο γκολ δεν μπήκε, με συνέπεια να παραμείνει στο -7 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και, ουσιαστικά, να εγκαταλείψει το όνειρο της τέταρτης θέσης.

Χαλ (3-5-2): Χάρπερ, Μακσέιν, Ντόσον, Τσέστερ, Ελμοχαμαντί, Χάντλστοουν, Λίβερμορ, Μπράντι, Μπράντι, Κουίν (84' Ραμίρες), Αλουκό (86' Μπρους), Εντόι (90' Ροσενιόρ).

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Λόβρεν (76' Μάρκοβιτς), Τζόνσον, Αλεν, Χέντερσον, Άιμπ (65' Λαλάνα), Στέρλινγκ, Κουτίνιο, Μπαλοτέλι (65' Λάμπερτ).

Το γκολ του Ντόσον

# Η Λίβερπουλ έχει βάλει μόλις τέσσερα γκολ στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος παρά το γεγονός ότι έχει δημιουργήσει 50 ευκαιρίες!

# Ο Μάικλ Ντόσον σκόραρε για πρώτη φορά στην Premier μετά από την Πρωτοχρονιά του 2013