34η αγ.: "Χαστούκι" Έβερτον στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (VIDEOS)

Το νικηφόρο σερί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανήκει για τα καλά στο παρελθόν, αφού μετά από την ήττα από την Τσέλσι, οι "κόκκινοι διάβολοι" υποτάχθηκαν με 3-0 στην Έβερτον για την 34η αγωνιστική της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε προσπεράσει ήδη από το Σάββατο και η ομάδα του Λουίς φαν Χάαλ δεν είχε περιθώρια απώλειας, στη μάχη της 2ης θέσης. Ο Ολλανδός τεχνικός παρέταξε ξανά σύστημα με 4 στην άμυνα, που είχε λειτουργήσει αποτελεσματικά στο προηγούμενο χρονικό διάστημα, ωστόσο στο "Γκούντισον Παρκ"... στράβωσε μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Τζέιμι Μακάρθι άνοιξε το σκορ για τα "ζαχαρωτά" και ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν από νωρίς το παιχνίδι. Η Γιουνάιτεντ είχε την κατοχή της μπάλας, πληθώρα τελικών προσπαθειών, αλλά λίγες πραγματικά καλές στιγμές. Στο 35ο λεπτό, μάλιστα, δέχθηκε ακόμα ένα ισχυρό πλήγμα, με τον Τζον Στόουνς να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων.

Η Έβερτον όδευε προς την 6η σερί εντός έδρας νίκη της και ο Φαν Χάαλ στην πρώτη σερί ήττα στη θητεία του στο "Ολντ Τράφορντ". Για να αποφεύγει κάτι τέτοιο, έριξε στο ημίχρονο τον Ρανταμέλ Φαλκάο στη θέση του "κιτρινισμένου" πρώην μέσου της Έβερτον, Μαρουάν Φελαϊνί, ωστόσο ο Κολομβιανός δεν κατάφερε να προσφέρει πολλά απέναντι σε μία πολυπρόσωπη αμυντική λειτουργία. Η επόμενη κίνηση του Ολλανδού προπονητή, ο Άνχελ ντι Μαρία, επίσης δεν απέδωσε. Αντιθέτως, η πρώτη αλλαγή του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, ο Κέβιν Μιραλάς, σκόραρε μόλις 5 λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, γράφοντας το τελικό 3-0.

Έβερτον (4-1-4-1): Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Γιαγκέλκα, Μπέινς, Μπάρι, Λένον, Μπάρκλεϊ (88' Νέισμιθ), Μακάρθι, Όσμαν (69' Μιραλάς), Λουκάκου (87' Κονέ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-4-1): Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Μακνάιρ, Σο, Μπλιντ, Μάτα (63' Ντι Μαρία), Ερέρα, Φελαϊνί (46' Φαλκάο), Γιανγκ, Ρούνεϊ (88' Φαν Πέρσι)

# Η τελευταία αλλαγή του Λουίς φαν Χάαλ ήταν ο Ρόμπιν φαν Πέρσι στο 88', με τον Ολλανδό φορ να επιστρέφει στα γήπεδα μετά από την 21η Φεβρουαρίου και τον τελευταίο τραυματισμό του.