37η αγ.: Ελπίζει για Champions League η Σεντ Ετιέν

Η Σεντ Ετιέν πέρασε σαν σίφουνας από το "Μποζουάρ" (3-1) και σε συνδυασμό με το εξίσου εμφατικό πέρασμα της Παρί Σεν Ζερμέν απο το "Πιερ Μορουά" έχει μαθηματικές ελπίδες για την έξοδο στο Champions League.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Σεντ Ετιέν για κάμψει την αντίσταση της αδιάφορης Ναντ, να εξασφαλίσει την έξοδο στο Europa League και να ελπίζει στην απόκτηση του τρίτου εισιτήριου για το Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μεβλούτ Ερντίνκ που σκόραρε στο 10ο λεπτό και τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ στο ενδιάμεσο ο Μαξ Γκραντέλ είχε διπλασιάσει τα γκολ των "στεφανουά" από το σημείο του πέναλτι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 3-1 με τον Σερζ Γκακπέ στο 82'.

Για λογαριασμό της Σεντ Ετιέν δούλεψε η Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς άφησε πίσω της τις δύο σερί απώλειες, επικράτησε 3-1 της Λιλ στο "Πιερ Μορουά" και έκανε ρεκόρ συγκομιδής με 86 βαθμούς. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με τον Μαρκίνιος στο 41', διπλασίασαν τα γκολ τους στο 65' με τον Λούκας Μόουρα και εξασφάλισαν τη νίκη με τον Μπλεζ Ματουιντί στο 82', ενώ οι γηπεδούχοι απλώς μείωσαν με τον Ζονατάν Ντελαπλάς στην εκπνοή.