38η αγ.: Νίκησε Εσπανιόλ, έχασε Ρονάλντο, Μπενζεμά η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ολοκλήρωσε τη σεζόν με 87 βαθμούς μετά από τη νίκη 2-1 επί της Εσπανιόλ, καθώς και με την 3η πιο παραγωγική σεζόν της ιστορίας της, ωστόσο έμεινε στην 3η θέση και μοιάζει να χάνει τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τον Καρίμ Μπενζεμά.

Ο Πορτογάλος αρχισκόρερ της ομάδας αποχώρησε από την προθέρμανση, ενώ ο Γάλλος φορ έγινε αλλαγή στο 2ο ημίχρονο πιάνοντας τον προσαγωγό του, μία εβδομάδα πριν από τον τελικό Champions League με αντίπαλο την Ατλέτικο Μαδρίτης στη Λισαβόνα. Με μία πειραματική ενδεκάδα (βασικοί Σάμι Κεντίρα, Άσιερ Ιγιαραμέντι, Ίσκο, Ραφαέλ Βαράν και... Ίκερ Κασίγιας), οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν με αποτελεσματικό τρόπο, αν και είχαν ορισμένες καλές στιγμές.

Το 15ο γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ στο πρωτάθλημα άνοιξε τον δρόμο της νίκης για τη Ρεάλ Μαδρίτης, της πρώτης μετά από 3 αγωνιστικές, ωστόσο το "Μπερναμπέου" δεν πανηγύρισε. Στο 67ο λεπτό ο Μπενζεμά έγινε αλλαγή και τέθηκε και η δική του συμμετοχή στον τελικό εν αμφιβόλω. Η πιο... δολοφονική αλλαγή του πρωταθλήματος, ο Άλβαρο Μοράτα, σημείωσε 2 γκολ στα τελευταία λεπτά και διασφάλισε τη νίκη για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παρά τη μείωση του σκορ από τον Πίτσι στο 90'. Η Ρεάλ έφτασε τα 104 γκολ στην 3η πιο παραγωγική χρονιά της ιστορίας της (121 το 2011-2012 και 107 το 1989-1990) και τώρα εστιάζει στο παιχνίδι του "Ζοζέ Αλβαλάδε".

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγιας, Καρβαχάλ (46' Αρμπελόα), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κεντίρα (63' Μόντριτς), Ιγιαραμέντι, Ντι Μαρία, Μπέιλ, Μπενζεμά, Ίσκο

Εσπανιόλ (4-2-3-1): Κασίγια, Χ. Λόπεθ, Μορένο, Κολότο, Φουέντες, Σάντσεθ, Ντ. Λόπεθ, Στουάνι, Άμπρααμ, Σιμάο, Γκαρθία

# Ο Λουκάς Βύντρα αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα της Λεβάντε από τη Μάλαγα, ενώ ο Νίκος Καράμπελας παρέμεινε στον πάγκο.