3η αγωνιστική: Χρυσοί βαθμοί για την Προοδευτική

Τρεις πολύτιμους βαθμούς κατέκτησε η Προοδευτική, που επικράτησε του Ηλυσιακού στη Νίκαια με 1-0 στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου.

Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και είχαν μια ελαφρά υπεροχή έναντι των φιλοξενούμενων. Αυτή η υπεροχή μετουσιώθηκε σε ευκαιρία στο 32ο λεπτό, όταν ο Βαλεντάρες εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση με τον Ιβάνοφ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να προηγηθούν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Βαλεντάρες ο οποίος με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Σανόκο στο ύψος του πέναλτι και αυτός με τη σειρά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο με τους γηπεδούχους να έχουν την προσοχή τους στην άμυνα και τον Ηλυσιακό να προσπαθεί να επιτεθεί αλλά να βλέπει τις προσπάθειες του να φτάνουν μέχρι την μεγάλη περιοχή.

Ο Θύμιος Γεωργούλης είδε από το 14ο λεπτό την ομάδα του να παίζει χωρίς το μεγάλο του αστέρι, καθώς ο Ηλίας Κάμπας τραυματίστηκε στο πόδι του και αντικαταστάθηκε από τον Λίγκο.