4η αγωνιστική: Καταιγιστική η Βέρντερ

Επίδειξη δύναμης έκανε το Σάββατο το απόγευμα η Βέρντερ Βρέμης στο "Φριτς Βάλντερ Στέντιον". Οι "πράσινοι" του Τόμας Σάαφ διέσυραν εκτός έδρας τη γηπεδούχο Καϊζερσλάουτερν με 5-1 και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Σε τέσσερα παιχνίδια, άλλωστε, έχουν πετύχει τρεις νίκες έχοντας παραχωρήσει μόλις μια ισοπαλία.

Ο χορός των γκολ για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε στο 31ο λεπτό, όταν ο Γιοάν Μικού άνοιξε το σκορ. Μέχρι το ημίχρονο, η Βέρντερ σημείωσε ακόμη δύο τέρματα με τους Κλόζε (44') και Φρινγκς (45'). Παρά το γεγονός πως η νίκη είχε κριθεί, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Τσάμπιονς Λιγκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Με τον Κλόζε να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό τέρμα του και τον Βράνιες που μπήκε ως αλλαγή να πετυχαίνει το πέμπτο γκολ, οι "πράσινοι" ολοκλήρωσαν τον θρίαμβό τους. Για τη Λάουτερν μείωσε σε 4-1 ο Άλτιντοπ.

Η προέλαση της πρωτοπόρου Μπάγερν Μονάχου συνεχίστηκε και στην έδρα της Νυρεμβέργης αφού το συγκρότημα του Μάγκατ επικράτησε με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αλλά δύο τέρματα των Γκερέρο και Μπάλακ αποκατέστησαν τη τάξη.