6η αγωνιστική: Την... πάτησε η Πόρτο

Η... ασόβαρη εικόνα που παρουσιάζουν και φέτος οι πορτογαλικές ομάδες συνεχίζεται. Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής η Πόρτο δεν κατόρθωσε να φύγει με τους βαθμούς της νίκης από την έδρα της Μαρίτιμο (2-2) αφήνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς. Οι "δράκοι" δέχθηκαν την ψυχρολουσία στο 88ο λεπτό μην έχοντας πλέον χρόνο να αντιδράσουν.

Έτσι μαζί τους στην κορυφή συγκατοικεί η Νασιονάλ που παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με δέκα παίκτες (44’ Εμερσον) βρήκε τον τρόπο να πετύχει δύο γκολ (2-0) ξεπερνώντας το εμπόδιο της ουραγού Πεναφιέλ. Χαστούκι που "πόνεσε" δέχθηκε από την Πάκος Φερέιρα η Σπόρτινγκ. "Βαρύ" το 3-0 για τους "πράσινους" της πρωτεύουσας, οι οποίοι έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την Δευτέρα, η Μπενφίκα συνάντησε πολλές δυσκολίες αλλά χάρη σε ένα τυχερό γκολ του Σιμάο Σαμπρόσα κατάφερε να υποτάξει τη Γκιμαράες με 2-1. Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε στα τελευταία 22 λεπτά της αναμέτρησης.