7η αγ.: Ξέσπασε πάλι στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν

Πανομοιότυπη εικόνα με την αναμέτρηση της περασμένης Τρίτης κόντρα στην Βόλφσμπουργκ επεφύλασσε η δοκιμασία της Μπάγερν στην "Κόφας Αρίνα", αφού στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτρια και στο δεύτερο επιβλήθηκε 3-0 της Μάιντς με πρωταγωνιστή τον 100άρη Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι. Θρίαμβος της Λεβερκούζεν στην Βρέμη (3-0), απώλεια η Βόλφσμπουργκ (1-1 με το Ανόβερο).

Λίγες ημέρες μετά από το προσωπικό σόου του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι επί της Βόλφσμπουργκ, η Μπάγερν επιβλήθηκε 3-0 εκτός έδρας της Μάιντς και αύξησε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την Ντόρτμουντ (σ.σ. έχει ένα ματς λιγότερο).

Με τα πέντε γκολ του στο ματς της περασμένης Τρίτης, ο Λεβαντόβσκι... κέρδισε φανέλα βασικού, όπως και ο Χάβι Μαρτίνεθ, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός μετά από ένα χρόνο και πλέον.

Η Μπάγερν ήταν ιδιαίτερα νωθρή στο πρώτο ημίχρονο και με εξαίρεση το χαμένο πέναλτι του Τόμας Μίλερ στο 21ο λεπτό και το σουτ του Ντόουγκλας Κόστα στο 33ο δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, αρχής γενομένης από το 100ό γκολ του Λεβαντόβσκι στην Bundesliga (στο 51' μετά από ωραία σέντρα του Κινγκσλέ Κομάν), ο ίδιος παίκτης διπλασίασε σαν σε προπόνηση της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα στο 63' και ο Κομάν διαμόρφωσε εξίσου απλά το τελικό αποτέλεσμα στο 68'.

Μάιντς (4-2-3-1): Κάριους, Μπένγκτσον, Μπούνγκερτ, Μπροσίνσκι, Μπελ, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Λάτσα (73' Μόριτς), Κλέμενς (81' Μπάλογκουν), Μάλι (67' Χάιρο), Ντε Μπλάσις, Μούτο.

Μπάγερν (4-2-3-1): Νόιερ, Λαμ, Ραφίνια, Αλάμπα, Αλόνσο, Μαρτίνεθ (67' Μπόατενγκ), Κόστα (70' Γκέτσε), Αλκάνταρα, Μίλερ (58' Βιδάλ), Λεβαντόβσκι, Κομάν.

Η Βόλφσμπουργκ καλείτο να ξεπεράσει την τραυματική εμπειρία της περασμένης Τρίτης, όταν δέχθηκε πέντε γκολ σε εννέα λεπτά από τον Λεβαντόβσκι, ωστόσο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ανόβερου , το οποίο έφυγε με βαθμό (1-1) από την "Φολκσβάγκεν Αρίνα".

Οι "λύκοι" πήραν το προβάδισμα στο ντέρμπι της Κάτω Σαξωνίας με κεφαλιά του Μπας Ντοστ, έπειτα από σέντρα του Ντάνιελ Καλιτζούρι στο 40ό λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Χιρόσι Κιγιοτάκε στο 57'.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια της Βόλφσμπουργκ, η οποία προερχόταν από τις νίκες επί των Άιντραχτ, Σάλκε και Χέρτα.

Βόλφσμπουργκ (4-5-1): Μπενάλιο, Νάλντο, Τρας (80' Γιουνγκ), Ντάντε, Ροντρίγκεζ, Καλιτζούρι, Γκιλαβογκί, Σίρλε (75' Μπέντνερ), Ντράξλερ (58' Άρνολντ), Κρούζε, Ντοστ.

Ανόβερο (4-5-1): Τσίλερ, Σουλτς, Μαρσέλο, Αλμπορνός, Σοργκ, Σανέ, Αντρεάσεν (66' Κλάους), Κιγιοτάκε (82' Φελίπε), Σμίντμπαχ, Καραμάν, Σόμπιεχ (73' Ερντίντς).

Σε καλό φεγγάρι βρίσκεται η Λεβερκούζεν , αφού μετά από τρεις σερί ήττες, λύγισε την Μάιντς και το Σάββατο (26/9) επιβλήθηκε 3-0 της Βέρντερ στην Βρέμη.

Το πρώτο εφετινό γκολ του Αντμίρ Μεχμέντι (στο 31ο λεπτό) χάρισε το προβάδισμα στις "ασπιρίνες", οι οποίες "ξαναχτύπησαν" με φάουλ του Γιούλιαν Μπραντ στο 58' και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα με ένα ωραίο γκολ του νεοεισελθόντος Κέβιν Καμπλ.

Ως εκ τούτου, η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου εκμεταλλεύθηκε τις απώλειες των Βόλφσμπουργκ, Κολωνίας και Ίνγκολσταντ για να αναρριχηθεί στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Βέρντερ (4-3-3): Bίντβαλντ, Λουκίμια, Γκέμπρε Σελασιέ, Γκαρσία (84' Στέρνμπεργκ), Βέστεργκαρντ, Φριτς, Γιουνούζοβιτς, Κρόος (56' Τσάντερ), Εζτουναλί (56' Χίλσνερ), Πισάρο, Ούζα.

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Μπένις, Κ. Παπαδόπουλος, Ντονάτι, Τα, Μπέντερ, Μπελαράμπι (59' Καμπλ), Κράμερ, Μπραντ (72' Τσαλχάνογλου), Κίσλινγκ, Μεχμέντι (76' Ερνάντες).

Ο Λερόι Σανέ πέρασε ως αλλαγή μόλις στο 6ο λεπτό λόγω τραυματισμού του Μάρκο Χέγκερ και με γκολ στο 60ό λεπτό χάρισε στην Σάλκε την εκτός έδρας νίκη επί του Αμβούργου με 1-0.

Η αντίπαλος του Αστέρα Τρίπολης στους ομίλους του Europa League δημιούργησε τις πιο πολλές ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψή της στο δεύτερο μέρος, ο Σανέ σκόραρε.

Το Αμβούργο έγινε πιο επιθετικό στο τελευταίο εικοσάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ που θα απέτρεπε την πρώτη εντός έδρας ήττα.

Αμβούργο (4-2-3-1): Ντρόμπνι, Τζουρού, Σπάχιτς, Ντίκμαϊερ, Οστρτσόλεκ, Χουντ, Έκνταλ (76' Σίπλοκ), Ντίας, Χόλτμπι (70' Μίλερ), Γκρέγκοριτς (62' Ιλίσεβιτς), Λασογκά.

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Καϊσάρα, Ματίπ, Αόγκο, Νόισταντερ, Χέγκερ (6' Σανέ, 90' Χέβεντες), Γκάις, Γκορέτσκα, Μάγερ (73' Χόιμπιεργκ), Τσουπό-Μοτίνγκ, Ντι Σάντο.