8η αγωνιστική: Ασταμάτητη η Γιούβε

Το σούπερ ντέρμπι της Ρώμης έμεινε στο 1-1 και ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Νωρίτερα, η Γιουβέντους πέρασε και από την έδρα της Λέτσε χάρη στα τέρματα των Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, Άντριαν Μούτου, Μαρσέλο Ζαλαγέτα και με το απόλυτο των 24 πόντων, εξακολουθεί να διατηρεί την απόσταση των πέντε από τη Μίλαν. Μάλιστα, η "Γηραιά Κυρία" ισοφάρισε το δικό της ρεκόρ, το οποίο κρατάει από την περίοδο 1985-86.

Το συγκρότημα του Κάρλο Αντσελότι, μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Αντρέα Καράτσιολο αλλά ισοφάρισε άμεσα με τον Τζενάρο Γκατούζο, για να έρθει ο Πίπο Ιντσάγκι στο 78’ να δώσει το τρίποντο στους γηπεδούχους.

Σε τροχιά νικών επανήλθε η Ίντερ, μετά το στραπάτσο του Πόρτο. Ο Χούλιο Κρουζ βρήκε δίχτυα εννέα λεπτά πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος και οι "νερατζούρι" εξακολουθούν να βρίσκονται στο κατόπι της συμπολίτισσας Μίλαν. Εξακολουθεί να αποδεικνύει πως είναι του ύψους ή του βάθους η Ουντινέζε.

Σούπερ ματς στη Γένοβα. Η Σαμπντόρια προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε ισάριθμες, βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά εν τέλει, χάρη στον Βόλπι, κατάφερε εντός έδρας να αποσπάσει 3-3 απέναντι στη Σιένα, η οποία είχε για ένα τέταρτο το αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Φρανσίσκο Φλάκι.

Υψηλών πτήσεων συνέχεια για τη Κιέβο, η οποία υποδέχθηκε τη Κάλιαρι και με δύο απανωτά γκολ των Ντ Άνα και Ομπίνα προσέθεσε ακόμη μερικούς μπελάδες στους εκπροσώπους της Σαρδηνίας που με τη σειρά τους μείωσαν στο τέλος με τον Ντάβιντε Σουάτσο.

Έχε ζεσταθεί για τα καλά η Έμπολι η οποία επικράτησε 2-1 της ουραγού Τρεβίζο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν δώδεκα λεπτά πριν το τέλος αλλά το τέρμα του Ταβάνο στην επόμενη φάση έδωσε στους Εμπολάνι ακόμη ένα τρίποντο και την ευχέρεια να απέχουν εννέα πόντους από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο περσινός πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Κριστιάνο Λουκαρέλι, λύτρωσε τη Λιβόρνο. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Ντονατόνι υποδέχθηκαν τη Ρετζίνα και πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του καλύτερου επιθετικού τους, δύο λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν από το πρώτο μισάωρο με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μορόνε, αν και στο 77ο λεπτό τον μιμήθηκε ο πολύπειρος Τζιαντομένικο Μέστο και πήρε πρόωρα τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Το Σάββατο, η αυλαία άνοιξε με την Άσκολι να αποσπά εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στη Μεσίνα, χάρη στο τέρμα του Γκόμοτο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μερικές ώρες αργότερα, ο Λούκα Τόνι έδωσε ένα απολαυστικό σόου στη Τοσκάνη (τρία τέρματα), ο Στέφανο Φιόρε πέτυχε ένα θεαματικό γκολ με τη σειρά του και η Φιορεντίνα θριάμβευσε με 4-1 επί της Πάρμα.