8η αγωνιστική: Νίκες για τους μεγάλους

Στη σκιά του μεγάλου ντέρμπι τηςανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Τσέλσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνήλθε μια εβδομάδα μετά το εντός έδρας στραπάτσο από τη Μπλάκμπερν. Οι "διάβολοι" του Φέργκιουσον επιβλήθηκαν της Φούλαμ στο Λονδίνο με 3-2 και αναρριχήθηκαν βαθμολογικά. Παρά το γεγονός πως μόλις στο 1ο λεπτό δέχθηκαν γκολ, αντέδρασαν και τον Φαν Νιστελρόι να σκοράρει δις πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Τοτέναμ, η οποία έφυγε θριαμβεύτρια από το Βάλεϊ. Νίκησε τη φορμαρισμένη Τσάρλτον με 3-2 και την έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Χρειάστηκε βέβαια να υπερβάλει εαυτόν, αφού έχανε με 2-0 χάρη σε γκολ του Μπεντ. Με τον Φινλανδό Κούκι να την... ξελασπώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπλάκμπερν ξεπέρασε το εμπόδιο της Γουέστ Μπρομ με 2-0. Στο τελευταίο ματς του Σαββάτου η Γούεστ Χαμ πήρε βαθμό (1-1) στην έδρα της Σάντερλαντ.

Την Κυριακή, Μάντσεστερ Σίτι και Γουίγκαν κατάφεραν να επιβληθούν επί των Εβερτον και Μπόλτον αντίστοιχα. Εντύπωση προκαλεί η πορεία των "ζαχαρωτών", τα οποία βρίσκονται στην τελευταία θέση της Πρέμιερσιπ. Από τη πλευρά της, η Άρσεναλ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπέρμιγχαμ χάρη σε ένα τυχερό γκολ μετά από σουτ του Φαν Πέρσι και κόντρα πάνω στον Στέφεν Κλέμενς. Νωρίτερα, οι "μπλε" είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο για μεγάλο χρονικό διάστημα, ενώ οι Λονδρέζοι είχαν χάσει πέναλτι.