9η αγωνιστική: Γκολ με το τσουβάλι

Συνολικά 27 τέρματα επιτεύχθηκαν στην εμβόλιμη 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Νοτίου Ομίλου σε μια παραγωγικότατη μέρα για τις ομάδες. Ο Μεσσηνιακός συνέχισε αλώβητος την πορεία του προς την άνοδο στην Β΄Εθνική περνώντας και από τα Μέγαρα, επικρατώντας του Βύζαντα με 2-0. Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Βασιλόπουλος άνοιξε το σκορ, ενώ τον τελικό 2-0 διαμόρφωσε τρία λεπτά πριν το τέλος ο Τσακογιώργος. Με αυτή τη νίκη ο Μεσσηνιακός μεγάλωσε την διαφορά του στους έξι βαθμούς από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης.

Αγγλικό σκορ στην Τρίπολη, καθώς ο τοπικός Αστέρας ήρθε ισόπαλος με την Θύελλα Πατρών με 3-3. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο εικοσάλεπτο με 2-0. Στο 16ο λεπτό ο Αναστασάκος έκανε το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πλατάκης πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν πριν την συμπλήρωση των 45 λεπτών του πρώτου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 27΄με τέρμα που πέτυχε ο Αλεξανδρόπουλος.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε 18 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους με τον Ροζάριο. Η χαρά των παικτών του Αστέρα δεν κράτησε πολύ αφού στην επόμενη επίθεση ο Μπερτσιάς μείωσε σε 2-1. Η ψυχρολουσία για τους παίκτες και τους οπαδούς της ομάδας της Τρίπολης ήρθε στο 85ο λεπτό. Ο Ευθυμιάδης εκτέλεσε φάουλ, 40 μέτρα από την εστία του Αστέρα με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και να παγώνει τους φίλους των γηπεδούχων. Θα πρέπει να αναφερθεί ότι ο Αστέρας δέχτηκε σε ένα παιχνίδι ένα τέρμα παραπάνω απ’ όσα είχε δεχθεί σε οχτώ αγωνιστικές.

Μεγάλη νίκη και για τον Εθνικό. Η ομάδα του Πειραιά, που αγωνίστηκε στο γήπεδο της Ριζούπολης σαν γηπεδούχος έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο ενδέκατο δευτερόλεπτο. Το πιο γρήγορο τέρμα της χρονιάς μετά από αυτό της προηγούμενης Κυριακής για την Β΄Εθνική κατηγορία, όταν ο Μακρής της Κέρκυρας σκόραρε στο 12ο δευτερόλεπτο. Δράστης ήταν ο Σιλά, το τέρμα του οποίου όμως μάλλον καλό έκανε στους τυπικά γηπεδούχους, αφού στη συνέχεια ανέκαμψαν και στο 15΄ισοφάρισαν με τον Μοράλες.

Σαν να μην έφτανε αυτό δώδεκα λεπτά αργότερα ο Πρίπου έκανε το 2-1 το οποίο έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Μεγάλη νίκη για την Ιωνία Χανίων. Η ομάδα της Κρήτης φιλοξένησε την Ρόδο και έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ χάρη σε έναν παίκτη της. Ο αμυντικός Μαρκουλάκης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ένα προβάδισμα που κράτησε μόλις έντεκα λεπτά αφού στο 18ο λεπτό ο Τσεσμελής ισοφάρισε για την Ιωνία. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 35΄και δέκα λεπτά αργότερα ο Μαργαρώνης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η απάντηση της Ρόδου ήρθε στο 64΄με γκολ του Καρκαλέτση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 72΄ο Περάκης.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκης για τον γεμάτο προβλήματα Απόλλωνα. Η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε στην Μυτιλήνη του Αιολικού με 2-1 και πήρε μια ανάσα όσον αφορά την συνέχεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Πέτρου Μπόντζου προηγήθηκε με τον Τούσερτ, αλλά οι παίκτες του Πέτρου Μίχου κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 72ο λεπτό με τον Μουρατίδη. Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ αφού ο Απόλλωνας ξαναχτύπησε. Δύο λεπτά αργότερα ο Κούμπσικ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, χαρίζοντας στην ομάδα του τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Πετυχημένο ντεμπούτο του Νίκου Παντελή στον πάγκο του Αγίου Δημητρίου. Η ομάδα του Μπραχαμίου επικράτησε εύκολα με 3-0 του Ατσαλένιου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοντόπουλο. Ο επιθετικός της «Μπάρτσα» πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του στο 42΄και στο 45΄ενώ το 3-0 διαμόρφωσε ο Κάτε στο 67ο λεπτό.

Στο 2-2 έμειναν στη Ρόδο ο Διαγόρας και η Αχαϊκή. Στο 20ο λεπτό ο Αμπίλιο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 40΄ο Κοσμάς έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 60ο λεπτό ήταν η σειρά του Μαϊλη να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον Διαγόρα, αλλά ο Πετρόφ στο 80΄χάλασε τα σχέδια των γηπεδούχων για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Διαγόρας έχασε πέναλτι μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Τσιαντούλη.

Τέλος στο βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο Σχιστό, Κερατσίνι και Παναιτωλικός. Η αναμέτρηση των δύο ομάδων έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του Νότιου Ομίλου.