9η αγωνιστική: Η Αϊντχόφεν το ντέρμπι και την πρωτιά

Η Αϊντχόφεν ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της Eredivisie, κόντρα στον Αγιαξ. Η ομάδα του Γκους Χίντινκ επικράτησε με 1-0 του "Αίαντα" χάρη σε ένα εύστοχο πέναλτι του Τϊμι Σίμονς.

Η Αϊντχόφεν ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της Eredivisie, κόντρα στον Αγιαξ. Η ομάδα του Γκους Χίντινκ επικράτησε με 1-0 του "Αίαντα" χάρη σε ένα εύστοχο πέναλτι του Τϊμι Σίμονς, από το δέκατο λεπτό. Ο Αγιαξ δεν κατάφερε να απαντήσει, με αποτέλεσμα το σκορ να διατηρηθεί, αφού ούτε και οι γηπεδούχοι παραβίασαν την αντίπαλη εστία άλλη φορά. Ο Αναστασίου έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Χαριστέας βρίσκεται ακόμα σε στάδιο αποθεραπείας.

Με αυτή της τη νίκη η ομάδα του Χίντινγκ βρέθηκε στην κορυφή, αφού η Φέγενορντ έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από την έδρα της Βάλβαϊκ χάνοντας με 2-1.Στις καθυστερήσεις χάθηκε ο βαθμός για την ομάδα του Ερβιν Κούμαν.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχωρίζει η… γκέλα της φετινής έκπληξης, Μπρέντα, η οποία ήρθε ισόπαλη εντός έδρας με την Τβέντε.