Αγιαξ-Σπάρτα Πράγας 2-1

Το δεύτερο ημίχρονο είχε όλη τη δράση στο Αμστερνταμ, όπου ο Αγιαξ επικράτησε με 2-1 της Σπάρτα Πράγας και πήρε την πρόκριση ως δεύτερος του ομίλου στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Με τον Αναστασίου να αγωνίζεται για μισή ώρα, οι Ολλανδοί είχαν την υπεροχή, αλλά χρειάστηκε ο Ντε Γιονγκ από τον πάγκο με δύο τέρματα για να πάρουν τη νίκη.

Ο "Αίαντας" συνηθίζει να αρχίζει επιθετικά (πράγμα στο οποίο τον βοηθάει το σύστημα με τους τρεις κυνηγούς), ωστόσο αυτή τη φορά οι Τσέχοι δεν του το επέτρεψαν. Η Σπάρτα Πράγας ήταν αυτή που είχε την εδαφική υπεροχή στο πρώτο μισό του αγώνα, ωστόσο ο Αγιαξ είχε τις καλύτερες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα μία κεφαλιά του Βερμέλεν που απέκρουσε ο Μπλάζεκ. Η αναμέτρηση δεν απέκτησε ενδιαφέρον, όμως, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, αφού οι ευκαιρίες περιορίστηκαν σε σουτ εκτός των δύο περιοχών.

Στο δεύτερο μέρος ο Αγιαξ έγινε αρκετά απειλητικός με την είσοδο του Ντε Γιονγκ στη θέση του "παροπλισμένου" Λίντερμπεργκ. Ο νεαρός άσος ανακάτωσε την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ λίγο αργότερα το ίδιο έκανε και ο φρέσκος Ρόζενμπεργκ που μπήκε στη θέση του Αναστασίου. Στο 68ο λεπτό ο Σνάιντερ εκτέλεσε με γέμισμα ένα φάουλ έξω από την περιοχή των Τσέχων και ο ανενόχλητος Ντε Γιονγκ, με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, άνοιξε το σκορ. Οι Τσέχοι αντεπιτέθηκαν και στο επόμενο δεκάλεπτο είχαν τρεις καλές στιγμές, αλλά χωρίς ουσία. Ετσι, στο 89’ και πάλι ο Ντε Γιονγκ, αυτή τη φορά με σουτ έξω από την περιοχή, παραβίασε την εστία του Μπλάζεκ. Ένα λεπτό αργότερα, σε μία σύγχυση της άμυνας των Ολλανδών στην περιοχή, ο Πέτρας σούταρε από κοντά και μείωσε, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους.

Με το 2-1, ο Αγιαξ πέρασε στην επόμενη φάση ως δεύτερος αφού η Αρσεναλ έχει ξεφύγει με πέντε πόντους διαφορά, ενώ η Σπάρτα θα λύσει τις διαφορές της με την Τουν στην Πράγα την τελευταία αγωνιστική, όπου θέλει μόνο νίκη για να συνεχίσει στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ.