Αμβούργο – Σάλκε 1-0

Η παράδοση θέλει το Αμβούργο να μην ηττάται από τη Σάλκε εντός έδρας τα τελευταία δώδεκα χρόνια, με εξαίρεση την περσινή περίοδο. Φαίνεται πως η... τάξη αποκαταστάθηκε στο "λιμάνι", καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0 και διατηρήθηκαν στην πρώτη τριάδα, από την οποία δεν θα πέσουν παρά μόνο αν ακολουθήσει ένα σερί άσχημων αποτελεσμάτων.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημειώθηκε στο 19ο λεπτό. Μπάρμπαρεζ και Μπορντόν συνδυάστηκαν, η μπάλα κατέληξε στον Μεντί Μαχνταβίκια και ο Ιρανός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν έφταναν με ευκολία κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Μάλιστα, το έργο τους έγινε ακόμη πιο δύσκολο στο 62ο λεπτό, όταν ο Πούλσεν αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του Ραλφ Ράνκινγκ με δέκα παίκτες. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό και κράτησαν το υπέρ τους σκορ δίχως ιδιαίτερα προβλήματα.

Αμβούργο: Βέχτερ, Μαχνταβίκια, Μπουλαρούζ, φαν Μπούιτεν, Ατούμπα, Βίκι, Γιάρολιμ, Τροχόφσκι (90’ Κιλνγκμπάιλ), Μπάινλιχ, Μπενζά (76’ Λάουτ), Μπάρμπαρεζ.
Σάλκε: Ροστ, Ραφίνια (69’ Ερνστ), Μπορντόν, Ροντρίγκεζ (79’ Βαρέλα), Κρίσταϊτς, Πούλσεν, Χαμίτ Άλτιντοπ, Κομπιασβίλι, Λίνκολν, Κούρανι, Λάρσεν (51’ Σαντ).