Apertura: Τα χρειάστηκε η Χιμνάσια

Με ένα πέναλτι στο τελευταίο λεπτό, η Χιμνάσια Λα Πλάτα γλίτωσε την εντός έδρας ήττα και απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Τίρο Φέντεραλ, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά από 16 αγωνιστικές.

Το εκπληκτικό σερί της ομάδας του Πέδρο Τρόγλιο με τις επτά συνεχόμενες νίκες διακόπηκε απότομα από μία ομάδα που έχει σημειώσει μόλις τρεις νίκες μέχρι στιγμής. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 11 γκολ, ο Χαβιέρ Καμπόρα, άνοιξε το σκορ στο 79ο λεπτό, ωστόσο ο Λούκας Λόμπος ισοφάρισε με εκτέλεσε πέναλτι στο 90ό λεπτό.

20. Τίρο Φέντεραλ 11

Η Μπόκα Τζούνιορς πέρασε στη δεύτερη θέση επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Υπό το βλέμμα του Ντιέγκο Μαραντόνα από την προσωπική του σουίτα στο γήπεδο, οι "χενέιζες" σκόραραν χάρη στον επιθετικό οίστρο του μέσου Ινσούα, ο οποίος σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο μέρος κόντρα στους πρωταθλητές της Βελέζ Σάρσφιλντ.

Η Ρίβερ Πλέιτ υπέστη ακόμα μία ήττα, αυτή τη φορά από την Αρχεντίνος Τζούνιορς με 1-0, χάρη στο τέρμα του Λεονάρντο Πισκουλίκι, τον σκόρερ και των τεσσάρων γκολ της Αρχεντίνος στο 4-1 επί της Τίρο Φέντεραλ της προηγούμενης εβδομάδας.

Η Ροζάριο Σεντράλ ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Αρσεναλ στην έδρα της, στο… ντεμπούτο του Ανγκελ Τζοφ στον πάγκο της, στην… ένατη παρουσία του ως τεχνικό της. Ο 77χρονος αντικατέστησε τον Αριέλ Κουφάρο Ρούσο που παραιτήθηκε την Παρασκευή (17/11).