Απορρίφθηκε η ένσταση της Οσέρ

Η Πειθαρχική Επιτροπή της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας απέρριψε την ένσταση που προήλθε από τους ιθύνοντες της Οσέρ και αφορούσε στον επαναληπτικό του πρώτου γύρου του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ απέναντι στη Λέφσκι Σόφιας. Η Λέφσκι πήρε τη νίκη με 1-0 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 2-2.

Συγκεκριμένα, στο 25ο λεπτό της επανάληψης, ο πορτιέρο των Βούλγαρων πέταξε τη μπάλα πλάγιο προκειμένου να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες σε έναν τραυματία παίκτη των Βουργουνδών. Η επαναφορά όμως έγινε από παίκτη της βουλγαρικής ομάδας και ένα λεπτό αργότερα, η φάση κατέληξε σε γκολ το οποίο και έκρινε την τύχη του ζευγαριού.

Η αρμόδια επιτροπή έκρινε πως έπρεπε οι Γάλλοι να επαναφέρουν τη μπάλα αλλά δεν θεωρεί πως η συγκεκριμένη φάση επηρέασε δραστικά την κατάληξη του αγώνα. Στηρίζει την απόφασή της αναφέροντας πως ενδιάμεσα οι Οσερουά είχαν κερδίσει τη μπάλα, ακόμη και φάουλ.