Άρπαξε στο τέλος το βαθμό η Σπόρτινγκ

Η Κ-20 του Ολυμπιακού έκανε την πρεμιέρα της στο UEFA Youth League, αναγκάζοντας την Σπόρτινγκ να ζήσει δύο λεπτά... κόλασης στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο οι Πορτογάλοι αναθάρρησαν και κατάφεραν να φύγουν από του Ρέντη με το βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο τελικό 2-2.

Οι Νέοι του Ολυμπιακού υποδέχθηκαν στου Ρέντη την αντίστοιχη της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, προσφέροντας γκολ και θέαμα στην πρεμιέρα τους στο UEFA Youth Champions League. Το ματς έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2.

Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα ανάγκασαν τους Πορτογάλους να ζήσουν έναν δίλεπτο... εφιάλτη, καθώς σκόραραν στο 18' με τον Κωστανάσιο και στο 20' με τον Λάμπρου, έπειτα από κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπόρτινγκ πάτησε... γκάζι και μείωσε σε 2-1 με τον Λουίς. Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε στο 76' ο Μπαλντέ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Η Κ-20 του Ολυμπιακού, υπό το βλέμμα των Κοβάσεβιτς, Νικοπολίδη και Μοντεστό πήρε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση, έστω κι αν στο τέλος έμεινε η πικρή γεύση της ανατροπής του σκορ.