Ατρόμητος - Ολυμπιακός 3-1

Στο πρώτο του εφετινό φιλικό παιχνίδι, ο Ατρόμητος εξέθεσε τον Ολυμπιακό νικώντας τον με 3-1 στο Περιστέρι. Πολλά τα αμυντικά προβλήματα των πρωταθλητών που πρέπει να βρουν άμεσα τη λύση τους.

Το γεγονός ότι ο Βίκτορ προτίμησε για τον Ολυμπιακό ένα αρχικό σχήμα χωρίς Φορτούνη και Τσόρι δημιούργησε απορίες. Προφανώς ο τεχνικός των "ερυθρόλευκων" ήθελε να δει κάτι διαφορετικό στο τερέν, η ουσία είναι ότι έστω και έτσι ο πρωταθλητής ήταν παραγωγικός.

Σαφώς πιο μπροστά από τον Ατρόμητο σε επίπεδο ετοιμότητας (για τους Περιστεριώρες αυτό ήταν μόίς το πρώτο τους φιλικό) ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτιάξει φάσεις κυκλοφορώντας χωρίς προβλήματα την μπάλα. Μάλιστα οι Πειραιώτες είχαν και δύο δοκάρια, στο 22' με τον Σεμπά και στο 26' με τον Ντουρμάζ.

Οπως όμως συχνά συμβαίνει στο ποδόσφαιρο, η ομάδα που έβλεπε τον αντίπαλό της να χάνει τις ευκαιρίες ήταν τελικά αυτή που σημείωσε πρώτη γκολ. Ο Μπίτολο πάτησε ωραία περιοχή στο 27' και έγραψε με ωραίο πλασέ το 1-0 γα τον Ατρόμητο. Το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι αντέδρασε αμέσως, μόλις στο 32', και ισοφάρισε με τον Μιλιβόγεβιτς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Βίκτορ έριξε στη μάχη τον Φορτούνη και το σχήμα του έγινε, θεωρητικά, πιο ορθολογικό. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τη μερίδα του λέοντος, ο Ατρόμητος όμως αμυνόταν με αποτελεσματικότητα και πειθαρχία στο σχέδιο του Δέλλα.

Οι ευκαιρίες, παρά την πίεση και την καλή απόδοση του Μαζουακού, δεν έρχονταν με την ίδια συχνότητα για τον Ολυμπιακό. Στο ανοιχτό γήπεδο ο Ατρόμητος αντίθετα, δοκίμαζε τις δικές του δυνατότητες. Ο Δέλλας έχει δώσει μεγάλη σημασία στη μέχρι στιγμής προετοιμασία στο τρανζίσιον και οι παίκτες του τον ευχαρίστησαν φτάνοντας στο γκολ του 73' με αντεπίθεση που είχε τελικό αποδέκτη και σκόρερ τον Λε Ταλέκ.

Ο Ατρόμητος ολοκλήρωσε το θρίαμβό του (έστω και σε φιλικό επίπεδο) μ' ένα ακόμη τέρμα του Λε Ταλέκ στο 84' που έγραψε από κοντά το 3-1 εκμεταλλευόμενος την πάσα του Λημνιού. Ο Ολυμπιακός έχει πολλά πράγματα να δουλέψει ενόψει του πρώτου ματς με τη Χάποελ.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ (46' Παπαδόπουλο), Κιβρακίδης (46' Κοντοέ), Ζησόπουλος (46' Γκουγκούδη), Λαζαρίδης (46' Φυτανίδης), Μπίτολο (46' Μπαστακό), Μπαγκά (46' Κεϊτά), Μπρίτο (46' Κατράνη), Ούμπιδες (46' Λημνιός), Ματέι (46' Στόιτσεφ), Γροντής (46' Ντιγκινί), Παπαδόπουλος (46' Λε Ταλέκ).

Ολυμπιακός: Καπίνο (46' Λεάλι), Φιγκέιρας, Μποτία, Σιόβας, Ντε Λα Μπέγια (46' Μαζουακού), Μανιάτης (46' Ζντιέλαρ), Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης (64' Κασάμι), Ντουρμάζ (46' Φορτούνης), Σεμπά (64' Πάρντο), Ιντέγε.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

20:42
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε περίπου 20 λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
20:43
Είναι το τελευταίο τεστ του Ολυμπιακού ενόψει του αγώνα με την Χάποελ Μπερ Σεφά για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.
20:46
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Μπαγκά, Μπρίτο, Ούμπιδες, Ματέι, Γροντής, Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Σιόβας, Ντε Λα Μπέγια, Μανιάτης, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Ντουρμάζ, Σεμπά, Ιντέγε.
20:48
Φορτούνης και Τσόρι εκτός ενδεκάδας για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ντουρμάζ θα πάρει χρόνο συμμετοχής για να φανεί η ετοιμότητα του. Πειράματα από τον Βίκτορ Σάντσεθ.
20:49
Το παιχνίδι δεν έχει τηλεοπτική κάλυψη, εσείς όμως μπορείτε να ακούσετε ζωντανά τη μετάδοση από τον Sport24 Radio 103,3.
20:53
Την ίδια ώρα (21:00) αγωνίζεται και ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Τσβόλε.
20:57
Όλα έτοιμα, οπότε σε περίπου 5 λεπτά θα έχουμε σέντρα.
20:58

21:01
Νωρίτερα η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Άρη Λεμεσού σε φιλική αναμέτρηση.
21:04

1':

Σέντρα στο παιχνίδι μας.
21:06
Κρατάει τη μπάλα ο Ατρόμητος στα πρώτα λεπτά. Πολλά τα πρόσωπα στη μεσαία γραμμή και για τις δυο ομάδες.
21:09

3':

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: Ο Μανιάτης έκανε τη βαθιά μπαλιά στον Ντουρμάζ, ο τελευταίος δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα όπως θα ήθελε στα δίχτυα με το κεφάλι.
21:10

5':

Φάση για τον Ολυμπιακό: Ο Ιντέγε έκανε ξαφνικό σουτ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
21:12
Πιέζει αρκετά ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά και αναγκάζει τους παίκτες του Ατρόμητου στο λάθος.
21:14

10':

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τον Ατρόμητο.
21:16
Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι. Μετρά ήδη δυο καλές ευκαιρίες και δεν απειλείται.
21:20
Καλός επιθετικά ο Ολυμπιακός με βαθιές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας. Μην ξεχνάμε πως Τσόρι και Φορτούνη είναι εκτός αρχικού σχήματος.
21:22
Ο Μπίτολο προσπαθεί για τον Ατρόμητο από τα αριστερά. Από την περσινή σεζόν ο Αργεντινός έχει δείξει την κλάση του.
21:25
Έχει ισορροπήσει το παιχνίδι ο Ατρόμητος, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει. Αλλάζουν ωραία τη μπάλα στη μεσαία γραμμή πάντως.
21:26

22':

Δοκάρι ο Ολυμπιακός με τον Σεμπά: Ο Βραζιλιάνος πήρε τη μπάλα στην περιοχή και δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
21:28

24':

Δεύτερο κόρνερ στο ματς για τον Ατρόμητο. Ο Λαζαρίδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ.
21:31

26':

Δοκάρι ο Ολυμπιακός με τον Ντουρμάζ.
21:32

27':

Γκολ ο Ατρόμητος με τον Μπίτολο. Είπαμε και νωρίτερα πως ο Αργεντινός είναι σε καλή κατάσταση. Ανέβηκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ μετά από ωραία συνεργασία με τον Ουμπίδες.
21:36
Στην πρώτη οργανωμένη επίθεση του Ατρόμητου ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ.
21:37

33':

Γκολ ο Ολυμπιακός με τον Μιλιβόγεβιτς: Εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ, ο Σέρβος έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.
21:40
Στα πέντε από τα έξι φιλικά που έχει δώσει ο Ολυμπιακός έχει δεχθεί γκολ. Το μοναδικό που κράτησε το μηδέν πίσω ήταν απέναντι στην Μπριζ (0-0 το τελικό αποτέλεσμα).
21:43

21:45
Στο άλλο ματς ο Παναθηναϊκός έχει κάνει το 3-0 απέναντι στην Τσβόλε στο 40ο λεπτό.
21:46
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα τα τελευταία λεπτά.
21:48
Φάση από το παιχνίδι
21:49
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας. Από ένα γκολ για κάθε ομάδα.
22:04

22:08

46':

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:10
Μαζεμένες αλλαγές για τον Ολυμπιακό: Ζντιέλαρ, Φορτούνης, Μαζουακού και Λεάλι μέσα για τον Ολυμπιακό. Εκτός Καπίνο, Μανιάτης, Ντε Λα Μπέγια και Ντουρμάζ.
22:10
Αρκετές αλλαγές και για τον Ατρόμητο με τον Δέλλα να βάζει μέσα πολλά νέα πρόσωπα.
22:16
Πολλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή και για τις δυο ομάδες.
22:17

57':

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: Ο Μαζουακού έκανε τη σέντρα, ο Παπαδόπουλος εντυπωσιακά έδιωξε την κεφαλιά του Μπουχαλάκη.
22:19
Απειλεί συνεχώς ο Ολυμπιακός από τα αριστερά με τον Μαζουακού.
22:22
Καλύτερος ο Ολυμπιακός με Φορτούνη και Μαζουακού στην ενδεκάδα. Βέβαια ο Ατρόμητος πιέζει αρκετά στη μεσαία γραμμή.
22:24

62':

Ο Στόιτσεφ πήγε να απειλήσει με ατομική ενέργεια, όμως τελευταία στιγμή κόπηκε.
22:24

63':

Μπουχαλάκης και Σεμπά έξω, μέσα Πάρντο και Κασάμι.
22:28
Παραμένει το 3-0 για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην Τσβόλε στο άλλο παιχνίδι.
22:32
Φιγκέιρας με το εντυπωσιακό μαλλί
22:33
Από μία φάση για την κάθε ομάδα στα τελευταία λεπτά με Κεϊτά και Φορτούνη.
22:35

73':

Γκολ ο Ατρόμητος με τον Λε Ταλέκ. Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, η μπάλα έφτασε στα πόδια του έμπειρου επιθετικού που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
22:37
Είπαμε και πριν πως ο Ολυμπιακός έχει δεχθεί γκολ στα πέντε από τα έξι φιλικά παιχνίδια που έχει δώσει ακόμα και με αδύναμους αντιπάλους. Συνολικά μετρά οκτώ τέρματα παθητικό.
22:40
Μεγάλο το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στην άμυνα με τον Φιγκέιρας να προβληματίζει αρκετά τον Βίκτορ. Οι ερυθρόλευκοι "φωνάζουν" πως χρειάζονται μεταγραφές.
22:41
Νωρίτερα ο Καμπιάσο πέρασε στη θέση του Μιλιβόγεβιτς.
22:43

81':

Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Το πρώτο στο παιχνίδι για τους ερυθρόλευκους.
22:45

83':

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: Ο Ιντέγε έστρωσε για τον Κασάμι, το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.
22:46

84':

Γκολ για τον Ατρόμητο με τον Λε Ταλέκ: Ο Λημνιός κέρδισε τις κόντρες και έστρωσε στον Λε Ταλέκ που πήρε σωστή θέση και έγραψε το 3-1. Ευθύνη έχει και ο Σιόβας στη φάση.