Χατ τρικ σε 544 δευτερόλεπτα!

Απίθανη επίδοση από τον Ντρίες Μέρτενς, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ για τη Νάπολι σε εννέα λεπτά!

Η Νάπολι υποδέχθηκε την Κυριακή την υπολογίσιμη Τορίνο στο "Σαν Πάολο", στην προσπάθεια να μείνει στο κατόπι της δεύτερης Ρόμα, και προτού... αγχωθεί είχε ήδη ξεμπερδέψει. Ο Ντρίες Μέρτενς άνοιξε το σκορ στο 12'43'' και μέχρι το 21'47'' είχε πετύχει άλλα δύο τέρματα.

Ο ακριβής χρόνος σε δευτερόλεπτα; 544. Μάλιστα ο Βέλγος μεσοεπιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης στη Serie A μετά τον Νταβίντ Τρεζεγκέ, ο οποίος πετυχαίνει τρία γκολ στα πρώτα 22 λεπτά ενός αγώνα. Στο 3-0 της Γιουβέντους επί της Άσκολι ο Γάλλος φορ είχε σκοράρει στο 7', στο 13' και στο 18'.

Και όχι μόνο αυτό: ο Μέρτενς είχε πετύχει χατ-τρικ και την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Κάλιαρι και έτσι έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής μετά τη σεζόν 1994-95 που σημειώνει χα-τρικ σε δύο σερί αγωνιστικές στη Serie A!

ΤΑ ΤΡΙΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΕΡΤΕΝΣ

Την προσωπική παράστασή του ο Μέρτενς έκλεισε με το πέμπτο γκολ των "παρτενοπέι" στο 80'! Απίθανο τελείωμα και καρέ για τον Βέλγο στο τελικό 5-3 επί της "γκρανάτα"!