Δεν ξεγράφεις τον Ολυμπιακό: ξανά δικιά του η κορυφή!

Κορυφή για τον Ολυμπιακό! Οι αλλαγές του Λεμονή και το "ερυθρόλευκο" ξέσπασμα στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιχρόνου έφεραν τρία γκολ από Σισέ, Τζούρτζεβιτς και Μάριν σε 22 λεπτά για το διπλό στην Κέρκυρα (3-1). Πολλές ευκαιρίες ξόδεψαν οι "Φαίακες", που προηγήθηκαν νωρίς, αλλά δεν άντεξαν.

SUPERLEAGUE / ÊÅÑÊÕÑÁ - ÏÓÖÐ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ÊÅÑÊÕÑÁ - ÏÓÖÐ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ποιος είπε ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει σφυγμό και ζωή; Μπορεί να δέχτηκε πριν τέσσερα βράδια ένα ηχηρό χαστούκι στο ίματζ του χάνοντας με κάτω τα χέρια στην Λισσαβώνα και αποχαιρετώντας οριστικά κάθε ελπίδα για συνέχεια στην Ευρώπη το 2018 όμως στην Ελλάδα έχει έμφυτο το ένστικτο του... κυνηγού και δεν πρόκειται να το εγκαταλείψει.

Το απέδειξε άλλωστε πανηγυρικά στην Κέρκυρα, σε ένα ματς που ξεκίνησε άσχημα για αυτόν. Η Κέρκυρα, που δίνει αγώνα για τη σωτηρία, όχι μόνο κατάφερε να προηγηθεί στο 16' με τον Γρομητσάρη, σε μία φάση που έπαιξε... βόλεϊ μαζί με τον Ιωάννου (το έτερο στόπερ) στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά το φινάλε του πρώτου μέρους την βρήκε να έχει τον ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών με τον μεγάλο αντίπαλό της (5, με τις 2 εντός εστίας).

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην πατάει καλά στα πόδια του, πλαγιοκοπούσε αρκετές φορές από τα δεξιά όμως του έλειπε η ουσία ενώ η μοναδική μεγάλη του στιγμή ήταν ένα πλασέ του Φορτούνη στο 26'. Παράλληλα θα μπορούσε να ανάψει και μια... λαμπάδα στον Προτό που θύμισε... Τερ Στέγκεν στη φάση του 37', νικώντας σε τρομερό τετ α τετ τον Παμλίδη και κρατώντας το σκορ στα επίπεδα του 1-0 για τους γηπεδούχους.

Και όμως, με όλες αυτές τις δυσκολίες, με την ψυχολογία όχι ιδανική ελέω... Σπόρτινγκ, με την πίεση για την 3η σερί νίκη (ειδικά μετά την γκέλα του ΠΑΟΚ) και με την βροχή να πέφτει ασταμάτητα, οι Πειραιώτες βρήκαν τα αποθέματα και γύρισαν το ματς.

Με ψυχή αλλά και την ποιότητα και το βάθος του ρόστερ τους! Ο Λεμονής απογοητεύτηκε από την εικόνα του 45λεπτου και έκανε με το ξεκίνημα του δεύτερου δύο μαζεμένες αλλαγές που τον δικαίωσαν 100%. Μάριν και Τζούρτζεβιτς πάτησαν χορτάρι και οι "ερυθρόλευκοι" όχι μόνο ανέβασαν στροφές αλλά μεταμορφώθηκαν σε μία μηχανή παραγωγής φάσεων και έριξαν ανελέητο σφυροκόπημα στην άμυνα των Φαιάκων.

Ο Σισέ ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση κάνοντας το 1-1 στο 47', ο Ρομαό στο 58' έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ενώ στη συνέχεια οι δύο αλλαγές του Λεμονή έκαναν "μαγικά": ο Τζούρτζεβιτς με μονοκόμματο σουτ στο 65' γύρισε το ματς ενώ στο 68' ο Μάριν το... κλείδωσε με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ένα λεπτό μετά το γκολ του Γερμανού ο Προτό ντύθηκε ξανά... Superman αφού βγήκε νικητής σε φοβερό τετ α τετ με τον Ντιόγκο και κάπου εκεί το ματς τελείωσε! Η Κέρκυρα ήθελε αλλά το να πετύχει δύο γκολ στον Ολυμπιακό που είχε σούπερ ψυχολογία ισοδυναμούσε με το να ανέβει στο... Έβερεστ και οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να διαχειριστούν σωστά το παιχνίδι, παίρνοντας για πρώτη φορά φέτος τρίτη σερί νίκη πρωταθλήματος και επιστρέφοντας στην κορυφή μετά από αρκετό καιρό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (82' Ζορμπάς), Κρητικός (54' Κρητικός), Γεωργίου (75' Μπάουμαν), Παμλίδης, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ιωάννου, Έπσταϊν, Γρομητσάρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (46' Τζούρτζεβιτς), Πάρντο (46' Μάριν), Φορτούνης (68' Ζιλέ), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.