Coupe de France: Τυφώνας η Μονακό

Με ένα εκπληκτικό Φερνάντο Μοριέντες, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ η Μονακό διέσυρε στο Louis ΙΙ την πρωταθλήτρια Λυών με 4-1 και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του γαλλικού Κυπέλλου. Οι Μονεγάσκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 13ο λεπτό από γκολ του Τζιοβάνι Ελμπερ, συνήλθαν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο σύνολο του Πολ Λεγκέν. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του αγώνα, στο 45ο λεπτό, όταν και ο Μοριέντες άρχισε το πάρτι του. Η επανάληψη ήταν παράσταση για ένα λόγο. Με τον Ισπανό στράικερ να σκοράρει στο 53ο και 63ο λεπτό και τον Ντάντο Πρσο να ολοκληρώνει το μεγάλο θρίαμβο στο 85', ο Ντιντιέ Ντεσάμπ και οι παίκτες του πανηγύρισαν μια μεγάλη επιτυχία.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα

Tρίτη 10 Φεβρουαρίου

Μπριβ-Οσέρ 1-0 (53' Ντεμπά)
Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαγιόν 2-0 (68' Φιορές, 80' Παουλέτα)

Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου

Μονακό-Λυών 4-1 (45', 58', 63' Μοριέντες, 85' Πρσο-13' Ελμπερ)
Nαντ-Μπρες 4-0 (10' και 58'(πεν) Μολντοβάν, 37' Παϊγέρ, 74' Πουγιόλ)
Aμιάν-Καέν 1-0 (9' Μπουρόν)
Σατορού-Κρετέιγ 2-0 (29' Ρουντέ, 41'Γκουί)
Ντιζόν-Ρεμς 1-1 (24' Λοράν / 35' Ντιάν) Η Ντιζόν πέρασε στα πέναλτι επικρατώντας 4-2
Τουλούζ- Ρεν 1-1 (27' Φορέ / 64' Μοντερούμπιο) Πρόκριση στα πέναλτι για τη Ρεν με 7-6