3ος προκρ. γύρος: Διπλό και πρόκριση για Ομόνοια, δεν τα κατάφερε ο Ερμής (VIDEOS)

Ο Ερμής ηττήθηκε εντός έδρας με 2-0 από την ελβετική Γιουνγκ Μπόις και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση του Europa League. Η Ομόνοια από την άλλη πήρε διπλό μέσα στα Σκόπια και θα βρεθεί στην κλήρωση των Πλέι-Οφ. Διαβάστε αναλυτικά ότι συνέβη στα υπόλοιπα ματς των προκριματικών.

Ο Ερμής δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα Πλέι-Οφ του Europa League, μιας και γνώρισε δεύτερη ήττα από την Γιουνγκ Μπόις, αυτή τη φορά εντός έδρας με 2-0. Οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά τα πράγματα γι' αυτούς έγιναν ακόμη πιο απλά στο 46' όταν ο Παουλίνιο, αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Ερμή έμεινε με 10 παίκτες.

Η Γιουνγκ Μπόις είχε ανοίξει το σκορ από το 36' με τον Στέφεν, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο κλείδωσε τη νίκη με το γκολ του Φρέι στο 66'. Η πρώτη ευρωπαϊκή συμμετοχή του Ερμή Αραδίππου μπορεί να μην είχε θετικό πρόσημο, μιας και βρήκε μπροστά του τη σαφώς πιο έμπειρη Γιουνγκ Μπόις, ωστόσο η ευρωπαϊκή του περιπέτεια θέτει βάσεις για το μέλλον.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Μέταλουργκ Σκοπίων (ΠΓΔΜ) - Ομόνοια (Κύπρος) 0-1

Στα Σκόπια ταξίδεψε η Ομόνοια για να αντιμετωπίσει τη Μέταλουργκ, έχοντας στις βαλίτσες της το υπέρ της 3-0 από τον πρώτο αγώνα. Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα παρουσιάστηκε σοβαρή κλείνοντας τους χώρους και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν προκειμένου να βρουν κάποιο γκολ και το πλήρωσαν. Η Ομόνοια ήταν αυτή που πανηγύρισε στον αγώνα, ανοίγοντας το σκορ στο 54' με τον Ασίς. Τελικά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και οι Κύπριοι θα βρεθούν στην κλήρωση των Πλέι-Οφ του Europa League.

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) - Καραμπούκσπορ (Τουρκία) 1-1

Στο "Λέρκενταλ" του Τρόντχαϊμ η Ρόσενμποργκ ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην τουρκική Καραμπούκσπορ για να προκριθεί μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα.

Αν και προηγήθηκε νωρίς στον αγώνα, μόλις στο 8ο λεπτό με τον Χέλαντ, οι Τούρκοι απάντησαν στο 35' με τον Οζμέρτ. Το σκορ δεν άλλαξε στην επανάληψη όσο κι αν προσπάθησαν οι Νορβηγοί, οι οποίοι έμειναν από νωρίς εκτός Ευρώπης.

Λιόν (Γαλλία) - Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) 2-1

O Λιόν έχοντας κερδίσει με 4-1 στην Τσεχία την προηγούμενη εβδομάδα, υποδεχόταν την Μλάντα Μπόλεσλαβ για τα... τυπικα. Οι Γάλλοι παρουσιάστηκαν χαλαροί στο πρώτο μέρος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε και ο Λακαζέτε άνοιξε το σκορ στο 58. Οι Τσέχοι απάντησαν στο 71ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίλα, ενώ στο 89' ο Ν' Τζιε που είχε περάσει νωρίτερα στον αγώνα έδωσε τη νίκη στη Λιόν, γράφοντας το τελικό2-1.