Εχασε τον αγώνα λόγω της… βέρας του

Απίστευτο κι όμως αληθινό το γεγονός που συνέβη στην Αυστραλία, στο πλαίσιο του αγώνα της Περθ με τη Μελβούρνη για τη πρωτάθλημα της A-League. Ο επιθετικός της Περθ, Ντάμιαν Μόρι δεν κατάφερε να αγωνιστεί στο παιχνίδι, αφού τον εμπόδισε η… βέρα που φόραγε στο δάχτυλό του.

Συγκεκριμένα, ο διαιτητής του αγώνα, Μαρκ Σιλντ, δεν του επέτρεψε να παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο εάν δεν έβγαζε τη βέρα του. Ο Μόρι δεν είχε αντίρρηση να τη βγάλει, ωστόσο η αντίσταση που προέβαλε η… βέρα ήταν σθεναρή. Το δαχτυλίδι είχε σφηνωθεί στο δάχτυλο του παίκτη, με αποτέλεσμα ο αγώνας να αρχίσει με την Περθ να έχει δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο.

Οι επίπονες προσπάθειες να βγάλει το δαχτυλίδι (μέχρι και το δάκτυλο σχίστηκε) δεν στέφθηκαν με επιτυχία και έτσι στο πέμπτο λεπτό του αγώνα ο Μόρι αντικαταστάθηκε με τον Μπράιαν Ντιν (ο οποίος σκόραρε κιόλας το ένα εκ των δύο γκολ της ομάδας του που κέρδισε με 2-1).

"Με πληροφόρησαν μόλις δύο λεπτά πριν τον αγώνα. Οι διαιτητές ποτέ δεν ήρθαν να μας ελέγξουν. Εχω παίξει και στα τέσσερα παιχνίδια φέτος φορώντας τη βέρα. Βασικά, έχω παίξει και στα έντεκα χρόνια της καριέρας μου με την βέρα, αφού δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοιος κανονισμός. Προσπαθήσαμε να το βγάλουμε, δεν τα καταφέραμε και έπρεπε να κοπεί. Δεν είχαμε εργαλεία γι’ αυτό και τελικώς ο διαιτητής δεν με άφησε να παίξω" , τόνισε ο 35χρονος ποδοσφαιριστής μετά τα γεγονότα.