Έχουν "άστρο" στον Εύοσμο

Την πρώτη του βαθμολογική απώλεια γνώρισε ο Αγροτικός Αστέρας. Η ομάδα του Ευόσμου, έπειτα από πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από τον Πανθρακικό στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του Βόρειου Ομίλου.

Η ομάδα της Θράκης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 31΄με τον Γεμενετζή. Η απάντηση της ομάδας του Περικλή Αμανατίδη ήρθε στο πέμπτο λεπτό(!) των καθυστερήσεων, με τον Νίκιτς, που λύτρωσε την ομάδα του, γλιτώνοντας την ομάδα του από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Στα Τρίκαλα η τοπική ομάδα συνέχισε τα θετικά αποτελέσμα της. Μετά την ευρεία νίκη επί της Δόξας στη Δράμα με 5-1, επικράτησε και της Ένωσης Θράκης με 2-0 παίρνοντας ακόμα τρεις πολύτμιους βαθμούς για τη συνέχεια. Στα Ιωάννινα μετά τις εξελίξεις που υπήρχαν στα μέσα της εβδομάδας, έπειτα από την ήττα από την ΑΕΚ για το Κύπελλο, ο ΠΑΣ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης επικρατώντας της Αναγέννησης Καρδίτσας με 3-0.

Αναγέννηση Αρτας-Δόξα Δράμας 1-1

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ΑΕ Γιάννινα. Θύτης αυτή τη φορά ήταν η Καβάλα, η οποία επικράτησε με 1-0 με γκολ του Ναγέφσκι στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την Αναγέννηση Άρτας, κατάφερε η Δόξα Δράμας να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας. Η «μαυραετοί» ήταν σαφώς επηρεασμένοι από την βαριά ήττα στην έδρας τους από τα Τρίκαλα, αλλά παρά το γεγονός οτι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να πάρουν έναν πολύτιμο βαθμό.

Μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας έχασε ο Θερμαϊκός. Η ομάδα της Θέρμης αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Πολύκαστρο και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα του Πανθρακικού. Με το ίδιο σκορ έληξε ξαθ το παιχνίδι της Πτολεμαϊδας με τον Πιερικό, ενώ στην Κοζάνη η τοπική ομάδα επικράτησε της Λαμίας με 1-0. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τους παίκτες του Γιώργου Καρακάση, οι οποίοι «ξεκόλλησαν» από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.