Έγραψε ιστορία στην Football League η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κατάφερε να γίνει η πρώτη ομάδα που τερματίζει αήττητη στην κανονική περίοδο της Football League.

Ένα σπουδαίο ρεκόρ κατάφερε να πετύχει η Ένωση στη Football League, μιας και έγινε η πρώτη ομάδα που τερματίζει αήττητη στην κανονική περίοδο.

Σε 24 αγώνες η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα σημείωσε 22 νίκες και 2 ισοπαλίες, με τέρματα 67 υπέρ και 10 κατά.

Ο Ηρακλής λίγο έλειψε να τερματίσει κι αυτός αήττητος, όμως ο Περόνε στο 95ο λεπτό έχασε το πέναλτι κόντρα στην Λάρισα και ο "Γηραιός" γνώρισε την ήττα με 1-0 στο "Καυτανζόγλειο". Η ομάδα της Θεσσαλονίκης σημείωσε σε 24 αγώνες 17 νίκες, 6 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα, επίτευγμα εξίσου εντυπωσιακό

Να σημειωθεί ότι από την σεζόν 1962-63, μόλις τρεις ομάδες είχαν καταφέρει να τερματίσουν με μόλις μία ήττα στην κανονική σεζόν της Β' Εθνικής (Football League). Αυτές ήταν η Προοδευτική (σεζόν 1963-64), Απόλλων (1969-70) και Καβάλα (1975-76).