Επαιξε στο φιλικό ο Τζιωρτζόπουλος

Το κέρδος από το φιλικό της ΑΕΚ με τον Ηλυσιακό στους Θρακομακεδόνες το πρωϊ του Σαββάτου ήταν η επιστροφή του Σταύρου Τζιωρτζόπουλου στα γήπεδα. Ο αριστερός μπακ της Ενωσης έπαιξε περίπου 45 λεπτά και έδειξε ότι έχει ξεπεράσει πλήρως το πρόβλημα του τραυματισμού του που τον άφησε εκτός αγώνων για 10 περίπου μήνες. Αυτό που μένει στον παίκτη είναι να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο φυσικής κατάστασης.

Για την ιστορία αναφέρουμε ότι το ματς έληξε 4-1 υπέρ του Ηλυσιακού. Στο πρώτο μέρος ο Σάντος χρησιμοποίησε τους επαγγελματίες οι οποίοι προηγήθηκαν με γκολ του Κόντη. Στην επανάληψη, μετά από αίτημα του Πορτογάλου παρατάχθηκε η ομάδα Νέων που είχε στον πάγκο της τον Παναγιώτη Στυλιανόπουλο. Σε αυτό το διάστημα ο Ηλυσιακός πέτυχε τέσσερα γκολ.

Ικανοποιημένος μόνο από το πρώτο ημίωρο έμεινε ο Σάντος για την απόδοση της ΑΕΚ στο φιλικό. "Κάνατε αυτά που έπρεπε. Καλύπτατε τους χώρους και συνδέσατε την άμυνα με την επίθεση" είπε χαρακτηριστικά ο Πορτογάλος. Παρατηρήσεις έκανε μόνο στο Σοάρες γιατί κρατούσε την μπάλα λίγο παραπάνω.

Από εκεί και πέρα, ο Λάκης φάνηκε και πάλι ορεξάτος μετά από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, γεγονός που άφησε ικανοποιημένο τον Σάντος. Καλή παρουσία είχε και ο Μπούρμπος. Το φιλικό παρακολούθησαν περίπου 50 φίλοι της ΑΕΚ. O Tζιωρτζόπουλος μετά το ματς δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που επέστρεψα. Είναι σαν να παίζω για πρώτη φορά. Αυτοί οι 10 μήνες πέρασαν αργά. Τα συναισθήματά μου είναι περίεργα.»

Από την πλευρά του, ο Στέφανο Σορεντίνο τόνισε: «Η ομάδα προσπαθεί να επανέλθει μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό. Χάσαμε τρεις βαθμούς αλλά πλέον κοιτάμε μπροστά.»