Εργοτέλης-Αιγάλεω 3-0

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις τους στο εφετινό πρωτάθλημα ο Εργοτέλης που επικράτησε με 3-0 του Αιγάλεω στο Παγκρήτιο στάδιο. Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακό κάτι που άλλαξε αισθητά στην επανάληψη.

Στο πρώτο μέρος το θέαμα στην Κρήτη ήταν κάκιστο κάτι που δικαιολογείται απότο γεγονός ότι τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι Αιγαλεώτες ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι. Οι δυο ομάδες είχαν από μια χαμένη ευκαιρία. Στο 10' ο Κοιλιάρας με σουτ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κουμορτζι δεν στάθηκε περισσότερο τυχερός.

Νίκος Καραγεωργίου: "Κάναμε μία πολύ καλή σεζόν. Δουλέψαμε σκληρά και πετύχαμε τον στόχο μας, που ήταν η παραμονή στην κατηγορία. Τώρα, κοιτάμε το μέλλον και είμαστε αισιόδοξοι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην διοίκηση του Εργοτέλη, στους φιλάθλους μας, οι οποίοι ήταν πάντα κοντά στην ομάδα, στους συνεργάτες μου και φυσικά στους παίκτες που είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές".

Στέλιος Πούλος: "Εχουμε μεγάλη ευθύνη για την πορεία της ομάδας. Είμαστε υποχρεωμένοι να δουλέψουμε σκληρά για να πρωταγωνιστήσουμε στην Β' Εθνική και να επιστρέψουμε άμεσα στην Σούπερ Λίγκα".

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερο ποιοτικά με τον Εργοτέλη να σημειώνει τρία τέρματα. Οι “Κρητικοί” άνοιξαν το σκορ στο 54’ με το πλασέ του Νατσέφσκι ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κένεντι με δυνατή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 59ο λεπτό Κοιλιάρας και Ιαστσουκ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Γιαλλούρη που πραγματοποίησε εκπληκτική διπλή επέμβαση. Ότι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του κατάφερε ο Ογκνιένοβιτς ο οποίος ύστερα από έξοχη ατομική ενέργεια έκανε το σκορ 3-0 για τους γηπεδούχους, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Τζούνας (Κοζάνης), Πασπαλιάρης (Πειραιά)