Εργοτέλης - Χανιά 0-1

Νικήτρια στο κρητικό ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της Football League ήταν η ομάδα των Χανίων που επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο. Ο Χατζηλιάδης με τρομερό σουτ πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Τα Χανιά επικράτησαν με 1-0 του Εργοτέλη στη "μάχη" της Κρήτης για την 1η αγωνιστική της Football League. Η ομάδα του Βέλιτς είχε την κατοχή της μπάλας, όμως ήταν φλύαρη στις επιθέσεις της. Αντίθετα οι Χανιώτες έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Σαϊνέ και Λίτα ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι κάθε φορά που έβγαιναν στην επίθεση.

Το γκολ ήρθε λίγο μετά τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ανέστης Χατζηλιάδης αποφάσισε να σουτάρει αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και είδε την μπάλα να καταλήγει στο δεξί "παραθυράκι" του Αθανασίου. Ένα απίστευτο γκολ που έδωσε το προβάδισμα στα Χανιά και που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση.

Το γκολ του Χατζηλιάδη:

Εργοτέλης:Αθανασίου, Κούρτης, Γιαλούσης, Γρομητσάρης, Ρέντζας, Καμαρά, Φουκαράκης, Δωματάς, Μπουρσέλης (65' Καλέ), Μάνος (73' Στεφάνοβιτς), Παμλίδης (83' Αυγενικού)

Χανιά:Μπλάζιτς, Κουρδάκης, Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Παγώνης (18' Χατζηλιάδης), Μπουζούκης, Σάντερσον, Δεινόπαπας (82' Ρίκκα), Μασάδο (53' Νύκταρης), Σαϊνέ, Λίτα

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου

18:00 ΑΟΚ Κέρκυρα - Καλλιθέα 1-0

(90+3' Γκόμες)

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

18:00 ΑΕ Λάρισα - Λαμία 3-0

(18', 42' Μαρουκάκης, 90+3' Μπουντόπουλος)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

15:00 Απόλλων Σμύρνης - Ζάκυνθος 3-2

(66', Φαρινόλα, 68' Βάντερσον, 80' Τζιώρας - 30' Ζαϊρί, 75' Κωστούλας)

16:00 Τρίκαλα - Κισσαμικός 2-2

(67' Κουσκουνάς, 90+2' Λαμπάκης - 6' Βαττής, 47' Μάντζης)

17:44
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το κρητικό ντέρμπι μεταξύ του Εργοτέλη και των Χανίνων.
18:01
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
18:11
Εργοτέλης: Αθανασίου, Κούρτης, Γιαλούσης, Γρομητσάρης, Ρέντζας, Καμαρά, Φουκαράκης, Δωματάς, Μπουρσέλης, Μάνος, Παμλίδης

Χανιά: Μπλάζιτς, Κουρδάκης, Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Παγώνης, Μπουζούκης, Σάντερσον, Δεινόπαπας, Μασάδο, Σαΐν, Λίτα
18:12
8' Καλύτερα πατάει ο Εργοτέλης στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
18:16
14' Σουτ του Μάνου, μπλοκάρει ο Μπλάζιτς.
18:19
17' Φάουλ για τα Χανιά σε καλό σημείο για σέντρα.
18:19
Απομακρύνει όμως η άμυνα του Εργοτέλη.
18:20
18' Έχει πρόβλημα ο Παγώνης και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.
18:21
Έξω ο Παγώνης, μέσα ο Χατζηλιάδης.
18:28
25' Έχουν ανέβει κάπως τα Χανιά μετά το 20λεπτο, που βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση.
18:32
30' Καλό σουτ του Καμαρά. Η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
18:33
Αργός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος. Οι ομάδες δείχνουν ανέτοιμες ακόμη.
18:35
Πάντως ο Λίτα ξεχωρίζει στο γήπεδο μέχρι στιγμής.
18:40
37' Πολύ μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τον Εργοτέλη. Από σέντρα του Ρέντζα, ο Μάνος πιάνει το σουτ στην κίνηση, όμως μπλοκάρει ο κίπερ των Χανίων.
18:46
44' Σουτ του Κούρτη, άστοχο.
18:48
45' Καλή ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Σαΐν κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Αθανασίου διώχνει.
18:49
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
18:49
Κακό ποιοτικά το ματς στο πρώτο μέρος. Το 0-0 παραμείνει.
18:51
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους
19:03
Ξανά στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων.
19:05
Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
19:07
47' ΓΚΟΛ! Απίστευτο τέρμα από τον Χατζηλιάδη!
19:12
Νύκταρης  αντί  Μασάδο για τα Χανιά.
19:19
Απολαύστε το υπέροχο γκολ του Χατζηλιάδη λίγο νωρίτερα
19:22
63' Καλό σουτ του Λίτα εντός περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Αθανασίου.
19:23
64' Κεφαλιά του Σαϊνέ, η μπάλα άουτ.
19:24
Καλέ αντί Μπουρσέλη για τον Εργοτέλη.
19:29
70' Τίποτα ιδιαίτερο από τον Εργοτέλη στο δεύτερο ημίχρονο. Καλύτερα είναι τα Χανιά.
19:32
Εκτός ο Μάνος μέσα ο Στεφάνοβιτς για τον Εργοτέλη.
19:35
75' Κρατούν εύκολα το υπέρ τους σκορ οι παίκτες των Χανίων.
19:39
Προσπαθεί να ανέβει και να πιέσει ο Εργοτέλης, όμως δεν μπορεί να κάνει τελική.
19:41
Έξω ο Δεινόπαπας, μέσα ο Ρίκκα για τα Χανιά.
19:42
Εκτός ο Παμλίδης, μέσα ο Αυγενικού για τον Εργοτέλη που κλείνει τις αλλαγές του.
19:43
84' Κόρνερ για τον Εργοτέλη.
19:43
Απομακρύνει η άμυνα των Χανίων.
19:47
Νέο κόρνερ για του γηπεδούχους.
19:48
88' Απομακρύνει και πάλι η άμυνα των Χανίων.
19:48
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης.
19:50
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
19:52
90+3' Σουτ του Λίτα, η μπάλα άουτ.
19:54
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
19:54
Νικήτρια στο κρητικό ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της Football League ήταν η ομάδα των Χανίων που επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο.