Έστειλε το μήνυμα στην Ελλάδα η Ιαπωνία (VIDEO)

Η Ιαπωνία επιβλήθηκε ολοκληρωτικά της Κόστα Ρίκα και επικράτησε με 3-1 σε φιλική αναμέτρηση που έγινε τα ξημερώματα, ενόψει της συμμετοχής των δύο ομάδων στο Μουντιάλ.

Οι Κοσταρικανοί που αγωνίστηκαν με τον Κάμπελ στη σύνθεσή τους για 84 λεπτά, προηγήθηκαν με τον Μπράιαν Ρουίς στο 30', με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Ιαπωνία αφυπνίστηκε και κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Αρχικά ο Γιασουχίτο Έντο ισοφάρισε στο 60' σε 1-1, ο Σίντζι Καγκάβα έκανε το 2-1 στο 80' και στο 90ο λεπτό ο Γιοϊτσίρο Κακιτάνι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Ουμάνα, Μίλερ, Ντίας, Γκαμπόα, Γκονζάλες, Μπόρχες, Μπολάνιος (63’ Ουρένα), Τεχέδα (76’ Κουμπέρο), Ρουίς, Κάμπελ (84’ Μπρένες)

Ιαπωνία: Καβασίμα, Κόνο (74’ Κακιτάνι), Ουτσίντα (74’ Σακάι), Μορισίγκε, Γιοσίντα, Αογιάμα (46’ Οκαζάκι), Γιαμαγκούτσι, Χόντα, Καγκάβα, Οκούμπο (46’ Έντο), Οσάκο (74’ Ναγκατόμο)