Ευρωπαϊκό Ελπίδων: "Αφεντικά" οι φιλοξενούμενοι

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στους πρώτους αγώνες των μπαράζ των Ελπίδων, για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Γερμανία έκανε το...μεγάλο κόλπο, αφού πέρασε από την Τσεχία με 2-0.

Στον αγώνα των "πάντσερ" ο Νάντο Ράφαελ έδωσε το προβάδισμα στο 35' και η τελική νίκη, που ουσιαστικά "κλείδωσε" και την πρόκριση ήρθε με γκολ του Κρίστιαν Σουλτζ, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Αγγλίας με την Γαλλία (1-1). Τα νεαρά "λιοντάρια" σώθηκαν στο 88' με κεφαλιά του Ντάρεν Αμπρόουζ. Οι "πετεινοί" είχαν προηγηθεί με τον Λε Ταλέκ στην αρχή της επανάληψης.

Ιδιο σκορ και στον πρώτο αγώνα Ουγγαρία-Ιταλία. Η "σκουάντρα ατζούρα" πήρε κεφάλι στο σκορ με τέρμα του Ντονατέλ, αλλά ο Χούζτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες της πατρίδας του για πρόκριση.