Φάση των 16: Ο Ντε Γιονγκ λύτρωσε την Μίλαν (VIDEO)

Με γκολ του Νάιχελ ντε Γιονγκ στο 86ο λεπτό, η Μίλαν επικράτησε 2-1 της Σασουόλο στο "Σαν Σίρο", πήρε εκδίκηση για την πρόσφατη ήττα στο πρωτάθλημα και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Coppa Italia.

Η προτίμηση του Κρίστιαν Αμπιάτι κάτω από τα γκολπόστ της Μίλαν μετά από περίπου δυόμισι μήνες ήταν η πιο αξιοσημείωτη είδηση που αφορούσε τα αρχικά σχήματα των ομάδων, ενώ με οδηγό την πρόσφατη νίκη στο πρωτάθλημα, η Σασουόλο παρατάχθηκε σε διάταξη 4-3-3.

Ο Αλέσιο Τσέρτσι άγγιξε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μίλαν στο 25ο λεπτό, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αλμπέρτο Πομίνι, όμως από δική του σέντρα στο 38' ο Τζιαμπάολο Πατσίνι άνοιξε το σκορ.

Ο τραυματισμός του Ματία ντε Σίλιο δεν επηρέασε σε πρώτη φάση τους "ροσονέρι", δεδομένου ότι ο Πατσίνι έχασε κλασική ευκαιρία στο 50', ωστόσο ο Νικόλα Σανσόνε ισοφάρισε με πέναλτι στο 64ο λεπτό (το κέρδισε ο Λεονάρντο Παβολέτι από τον Κριστιάν Σαπάτα).

Η επόμενη αξιόλογη φάση ήταν και η καθοριστική της αναμέτρησης. Το ρολόι σημάδευε το 86ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Αντρέα Πόλι στο οριζόντιο δοκάρι, ο επερχόμενος και αμαρκάριστος Νάιχελ ντε Γιονγκ εκτέλεσε τον Πομίνι με κοντινό βολέ, χαρίζοντας την πρόκριση στην Μίλαν, αφού καμία από τις τρεις αλλαγές της Σασουόλο (όλες έγιναν από το 86' και μετά) δεν έπιασαν τόπο.

Μίλαν (4-2-3-1): Αμπιάτι, Αμπάτε, Άλεξ, Σαπάτα, Ντε Σίλιο (46' Μπονέρα), Ντε Γιονγκ, Πόλι, Τσέρτσι (83' Μοντολίβο), Μποναβεντούρα, Ελ Σαραουί, Πατσίνι.

Σασουόλο (4-3-3): Πομίνι, Βρσάλικο, Αντέι, Καναβάρο, Λόνγκι, Τσίμπσα (87' Μπεράρντι), Μισιρόλι, Μπιοντίνι, Φλόκαρι, Παβολέτι (86' Τζάτζα), Σανσόνε (87' Φλόρο Φλόρες).