Φάση των 16: Πρόκριση με τριάρα για Παρί

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 27ο λεπτό, η Παρί Σεν Ζερμέν ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και με γκολ των Καβάνι, Οριέ και Μπαεμπέκ επικράτησε με 3-1 της Αζαξιό στο "Φρανσουά Κοτί" και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Coupe de la Ligue. Πέρασαν στα πέναλτι Μονακό και Λιλ.

Επιστροφή στις νίκες για την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία μετά από δύο διαδοχικές ήττες σε Champions League και πρωτάθλημα, πήρε τη νίκη κόντρα στην Αζαξιό στο "Φρανσουά Κοτί" και μαζί και την πρόκριση στα προημιτελικά του Coupe de la Ligue.

Οι Παριζιάνοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, Τιάγκο Σίλβα και Μάξουελ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 27' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καβαλί. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λοράν Μπλαν ανέβασε την απόδοσή της, με τον Καβάνι να δίνει τη λύση επιθετικά και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 54'. Δέκα λεπτά πριν από το φινάλε ο Οριέ έδωσε προβάδισμα στην Παρί, ενώ στο 84' ο Μπαεμπέκ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αζαξιό: Σκριμπ, Μαρεστέρ (60' Αμπερζέλ), Περότζο, Καντέ, Μπαμπιλονί, Πεντρετί (86' Κουλιμπαλί), Γκονσαλβές, Καβαλί, Μαντρί, Ντιόπ, Όλιετς (64' Λεσουαμιέ).

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντουσέζ, Ντιν, Νταβίντ Λουίζ, Μαρκίνιος, Οριέ, Ραμπιό, Καμπάιγ, Σαντόμ (78' Ματουιντί), Λαβέτσι (69' Λαβέτσι), Λούκας (83' Κιμακόν), Καβάνι.

Μονακό και Λιλ αναδείχθηκαν νικητές στη διαδικασία των πέναλτι με Λιόν και Μπορντό αντίστοιχα (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση στις δύο αναμετρήσεις), αποκτώντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.