Φάση των 16: Στην παράταση η Ρόμα (VIDEO)

Με πέναλτι του Ντανιέλε ντε Ρόσι στο 114ο λεπτό, η Ρόμα έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση της Έμπολι στο "Ολίμπικο" με 2-1 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Coppa Italia.

Οι "τζιαλορόσι" προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ του Χουάν Ιτούρμπε, έπειτα από σέντρα του Μάικον και αδυναμία των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν την μπάλα.

Στη συνέχεια, πάντως, η Ρόμα πέρασε δύσκολες στιγμές, καθώς ο Φραντσέσκο Ταβάνο απείλησε με σουτ στο 10' και ο Άσλεϊ Κόουλ αποχώρησε τραυματίας στο 24' (τον αντικατέστησε ο μοναδικός Έλληνας που αγωνίστηκε, ο Χοσέ Χολέμπας).

Ο Ράτζα Ναϊνγκολάν απείλησε σε μερικές περιπτώσεις την άμυνα της Έμπολι, η οποία όμως έδειξε με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου τις προθέσεις της (τρομερή ευκαιρία του Ματέο Μπιανκέτι). Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση ψηλά και δικαιώθηκαν στο 80' με τον Σιμόνε Βέρντι, που είχε περάσει ως αλλαγή.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση από τη στιγμή που ο Ιτούρμπε δεν βρήκε στόχο στις καθυστερήσεις κι εκεί, έπειτα από δύο καλές στιγμές στο 103' και το 105', η Ρόμα πήρε την πρόκριση με πέναλτι του Ντανιέλε ντε Ρόσι στο 114'.

Ρόμα (4-3-3): Σκορούπσκι, Κόουλ (24' Χολέμπας), Μάικον, Γιανγκά-Εμπιουά, Αστόρι, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Πιάνιτς (80' Παρέδες), Τότι (66' Λιάγιτς), Ντέστρο, Ιτούρμπε.

Έμπολι (4-3-3): Μπάσι, Ρούι, Λαουρινί (52' Χισάι), Μπιανκέτι, Μπάρμπα, Βετσίνο, Σαπονάρα (56' Ζιελίνσκι), Σινιορέλι, Λασάλτ, Μακαρόνε (68' Βέρντι), Ταβάνο.