Φάση των 32: Ο Μπεσά απέκλεισε την Λιόν (VIDEO)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βενσάν Μπεσά, ο οποίος έβαλε τρία γκολ, η Ναντ επικράτησε 3-2 της Λιόν στο "Μποζουάρ" και προκρίθηκε στη φάση των "16" του Coupe de France.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Λιόν, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό οι Στιντ Μαλμπράνκ, Ρασίντ Γκεζάλ, Αλεσάντρ Λακαζέτ έκρυψαν την μπάλα και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια, πάντως, ανέλαβε δράση ο Βενσάν Μπεσά, ο οποίος ισοφάρισε με διαγώνιο αριστερό σουτ στο 19' και ανέτρεψε τα δεδομένα με νέο διαγώνιο πλασέ στο 21', έπειτα από όμορφη μπαλιά-τρύπα του Γιοάν Οντέ.

Η Λιόν αντέδρασε με τον Ναμπίλ Φεκίρ στο 58ο λεπτό, αλλά η Ναντ ήταν αυτή που έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 69' με το νεοεισελθόντα Ετέι Σέχτερ και πήρε την πρόκριση με ακόμα ένα γκολ του Μπεσά με εν κινήσει πλασέ στο 88'

Ναντ (4-2-3-1): Ντουπέ, Βεϊνιό, Βισκαρόντο, Αλαντούρ, Τζιτζί (83' Μπεντόγια), Οντέ (75' Ενκουντού), Γκομίς, Μπεσά, Ντεό, Βερετού, Μπανγκουρά (67' Σέχτερ).

Λιόν (4-3-1-2): Λόπες, Ζαλέ, Ροζ (46' Νταμπό), Ιμτιτί, Μαλμπράνκ (90' Γκουρκίφ), Μβουεμπά (75' Φερί), Γκοναλόν, Γκεζάλ, Φεκίρ, Τολισό, Λακαζέτ.

# Η τελευταία νίκη της Ναντ επί της Λιόν στο "Μποζουάρ" είχε επιτευχθεί πριν από έξι χρόνια (6 Δεκεμβρίου 2008)