Φάση των 32: Προκρίθηκαν Παρί και Μονακό (VIDEOS)

Έχοντας την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-1 της Μπορντό στο "Παρκ Ντε Πρενς" και εξασφάλισε την πρόκριση στην φάση των "16" του Coupe de France. Νωρίτερα η Μονακό νίκησε την Εβιάν, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Παρί ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο "Παρκ Ντε Πρενς", βρίσκοντας συνεχώς τον τρόπο να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα της Μπορντό. Οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Ντίνι, ο Καβάνι με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εννιά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Παστόρε. Ο Καβάνι ξεχύθηκε στην επίθεση, πάσαρε στον Λαβέτσι μέσα στην περιοχή, όμως ο Καρασό είπε όχι στην προσπάθειά του, με τον Παστόρε να ολοκληρώνει αυτό που άρχισε ο Αργεντινός.

Η Μπορντό προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος και ευτύχησε να μειώσει σε 2-1 στο 46' με γκολ του Ρολάν, ο οποίος τέσσερα λεπτά μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα. Από το σημείο εκείνο το παιχνίδι ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν την αποβολή του Καμαρά στο 83' και το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος, δίνοντας την πρόκριση στην Παρί.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντουσέ, Καμαρά, Σίλβα, Ντίν, Μαρκίνιος, Καμπάιγ, Παστόρε, Ραμπιό, Καβάνι, Λαβέτσι, Μπαεμπέκ.

Μπορντό: Καρασό, Κοντέντο, Παλουά, Ιλόρι, Γιαμπερέ, Πλάσιλ, Φομπέρ, Μορίς-Μπελαΐ, Σερτίκ, Ρολάν, Τομάς Τουρέ.

Με γκολ των Λούκας Οκάμπος και Αντονί Μαρσιάλ, η Μονακό επικράτησε 2-0 της Εβιάν στο "Λουί Ντε" και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των "16" του Coupe de France.

Η Μονακό πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Εβιάν (απείλησε μόνο με φάουλ του Γιανίκ Φερέιρα-Καράσκο στο 29ο λεπτό), δεδομένου ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν πολύ γλιστερός εξαιτίας της καταρρακτώδους βροχής.

Στο δεύτερο μέρος, πάντως, οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ φανέρωσαν με το καλημέρα ότι δεν έχουν τη διάθεση να μπλέξουν σε περιπέτειες και στο 63ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Λούκας Οκάμπος, έπειτα από εντυπωσιακή απόκρουση του Μπενζαμέν Λερουά σε κοντινό σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Λίγες στιγμές αργότερα, ο Βαλέρ Ζερμέν σημάδεψε το δοκάρι του Λερουά και έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση, εν αντιθέσει με τον Αντονί Μαρσιάλ που έπραξε αναλόγως στο 88', με τη μόνη διαφορά ότι εν συνεχεία η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Μονακό (4-3-3): Στεκέλενμπουργκ, Ράτζι, Ετσιετζίλε, Φαμπίνιο, Γουάλας, Τουλαλάν, Μουτίνιο, Φερέιρα-Καράσκο (77' Μαρσιάλ), Οκάμπος (83' Μπαχαμπουλά), Μπερνάρντο Σίλβα, Ζερμέν (67' Ντιράρ).

Εβιάν (4-5-1): Λερουά, Γιούελσγκαρντ, Σαμπαλί, Σορλέν, Καμίς, Καμπόν, Τεχέδα (68' Βας), Σουγκού, Νίλσεν (67' Ραμίρες), Ενσικουλού (74' Μπαρμποσά), Τομασόν.