Φάση των 64: Εκδίκηση από την Μονπελιέ η Παρί (VIDEO)

Η Παρί Σεν Ζερμέν εκδικήθηκε την Μονπελιέ για την ισοπαλία στο ματς πρωταθλήματος του "Παρκ ντε Πρενς", καθώς τη νίκησε 3-0 στο "Αλτράντ" και προκρίθηκε στη φάση των 32 του Coupe de France.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, πολλές δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και μερικές προωθήσεις του Λούκας.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς είχε πολύτιμη συμβολή στη φάση του 62ου λεπτού, όπου ο Λούκας έκανε το γύρισμα και μετά από κόντρες ο Κλεμάν Σαντόμ σημείωσε το πρώτο του εφετινό γκολ με κοντινή προσπάθεια.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, όταν ο σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν διπλασίασε το προβάδισμα των πρωταθλητών Γαλλίας με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Χαβιέρ Παστόρε, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λούκας στις καθυστερήσεις.

Μονπελιέ (4-5-1): Λιγκαλί, Νταμπό, Κονγκρέ, Χίλτον, Ντεπλάν, Μαρτέν, Μαρβό (65' Μπεριγκό), Λαν (65' Καμαρά), Σανσόν, Μουνιέ, Μπάριος (77' Μπακάρ).

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Ντουσέ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Ντιν, Καμπάιγ (75' Βεράτι), Ραμπιό, Σαντόμ (76' Παστόρε), Λούκας, Ματουιντί, Ιμπραχίμοβιτς.