Φιορεντίνα - Γιουβέντους 0-3 (VIDEO)

Πολύ μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia πήρε η Γιουβέντους που νίκησε 3-0 τη Φιορεντίνα μέσα στο "Αρτέμιο Φράνκι και ανέτρεψε το 1-2 του πρώτου ματς. Μάτρι, Περέιρα και Μπονούτσι οι σκόρερ της "Γηραιάς Κυρίας".

Η Γιουβέντους παρατάχθηκε στο γήπεδο χωρίς τέσσερα βασικότατα στελέχη της. Πίρλο, Πογκμπά, Τέβες και Μπουφόν! Κανένα πρόβλημα όμως για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι η οποία, σημειωτέον, είχε να κουβαλήσει και το βάρος του 1-2 του πρώτου ματς.

Αφού πέρασε το πρώτο 20λεπτο στεγνή (η Φιορεντίνα είχε σ' αυτό το διάστημα δύο καλά σουτ), η σχεδόν σίγουρη πρωταθλήτρια Ιταλίας εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της και σόκαρε τους γηπεδούχους με την αποτελεσματικότητά της.

Στην πρώτη της καλή τελική προσπάθεια, ο Μάτρι έγραψε το 0-1 στο 21' και παρά το γεγονός ότι ακόμα και έτσι η Φιορεντίνα προκρινόταν, τους γηπεδούχους τους κατέλαβε φόβος. Βούτυρο στο ψωμί της "Γιούβε" το στοιχείο αυτό που κυνήγησε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο και δικαιώθηκε με το σουτ του Περέιρα μετά τη δύσκολη απόκρουση του Νέτο.

Από τη στιγμή που διαμορφώθηκε σκορ πρόκριση, ουδείς είχε την αμφιβολία για την τελική έκβαση. Με τη σιγουριά της καλύτερης ομάδας η Γιουβέντους βρήκε και τρίτο γκολ στο 59' με τον Μπονούτσι και εξασφαλίστηκε σε κάθε περίπτωση.

Το παιχνίδι τελείωσε με νεύρα και τον Μοράτα να αποβάλλεται λόγω ενός δυνατού μαρκαρίσματος στον Ντιαμάντι. Ειρήσθω εν παρόδω, ο τελευταίος ήταν ο μόνος που πίστεψε στην ανατροπή των "βιόλα" αλλά ήταν πολύ μόνος.

Φιορεντίνα: Νέτο, Σάβιτς, Ροντρίγκες (84' Τόμοβιτς), Μπασάντα, Χοακίν (66' Νταμιάντι), Μάτι Φερνάντες, Ακουιλάνι, Βαλέρο, Αλόνσο, Σαλάχ, Γκόμεθ (73' Μπαμπακάρ).

Γιουβέντους: Στοράρι, Λιχστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Βιδάλ, Μαρκίσιο, Στουράρο, Περέιρα (84' Ογκμπόνα), Μάτρι (75' Κομάν, 87' Γιορέντε), Μοράτα.

ΤΟ LIVE

21:16
Καλησπέρα σας. Από εδώ θα παρακολουθήσετε live την εξέλιξη του αγώνα της Φιορεντίνα με τη Γιουβέντους για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.
21:18
Η σύνθεση της Φιορεντίνα:Νέτο, Σάβιτς, Ροντρίγκες, Μπασάντα, Χοακίν, Μάτι Φερνάντες, Ακουιλάνι, Βαλέρο, Αλόνσο, Σαλάχ, Γκόμεθ.
21:18
Η σύνθεση της Γιουβέντους: Στοράρι, Λιχστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Βιδάλ, Μαρκίσιο, Στουράρο, Περέιρα, Μάτρι, Μοράτα
21:25
Στο πρώτο παιχνίδι η Φιορεντίνα είχε θριαμβεύσει με 2-1 στο Τορίνο και φυσικά έχει το προβάδισμα.
21:30
Μεγάλη απουσία για τη Γιουβέντους αυτή του Τέβες ο οποίος τραυματίστηκε και τέθηκε νοκ-άουτ.
21:41
Με 3-5-2 η παράταξη της Φιορεντίνα, με 4-3-1-2 αυτή της Γιουβέντους.
21:43
Οι δύο ομάδες έτοιμες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
21:46
Ολα έτοιμα για τη σέντρα του μεγάλου ματς.
21:48
Αρχισε ο αγώνας!
21:51
Η Γιουβέντους είναι πιο πιεστική σ' αυτά τα πρώτα λεπτά. Θέλει έτσι και αλλιώς τουλάχιστον δύο γκολ για να προκριθεί.
21:52
Γκολ του Σαλάχ ακυρώνεται σωστά. Ο παίκτης της Φιορεντίνα είχε σπρώξει τον προσωπικό του αντίπαλο.
21:55
Είναι φανερή η προσπάθεια της Φιορεντίνα να κινηθεί σε χαμηλό τέμπο.
21:57
9ο λεπτό: Δυνατό σουτ για τον Αλόνσο για την Φιορεντίνα η μπάλα μόλις άουτ.
22:00
Η Γιουβέντους προσπαθεί με υπομονή να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.
22:03
15ο λεπτό: Γέμισμα με το αριστερό ο Αλόνσο, διώχνει ο Στοράρι.
22:04
Η Γιουβέντους έχει την μπάλα, αλλά η Φιορεντίνα τα απειλητικά σουτ μέχρι στιγμής.
22:06
Χωρίς καθαρή ευκαιρία η Γιουβέντους μέχρι στιγμής.
22:07
Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, χωρίς σκορ μέχρι στιγμής.
22:08
Γκολ για τη Γιουβέντους!
22:09
21ο λεπτό: Ο Μάτρι βρίσκει την ευκαιρία από πάσα του Μαρκίσιο, ευνοήθηκε από τις κόντρες και έγραψε από κοντά το 0-1. Φωτιά στο ματς από νωρίς!
22:10
Φτερά πλέον στα πόδια των παικτών της Γιουβέντους που χρειάζονται ακόμη ένα γκολ.
22:11
Κεφαλιά του Στουράρο, μπλοκάρει ο Νέτο.
22:18
Mετά το 0-1 η Φιορεντίνα δείχνει πελαγωμένη. Η Γιουβέντους ελέγχει το ματς.
22:21
Γέμισμα του Αλόνσο μέσα στην περιοχή της Γιουβέντους, περνά ανεκμετάλλευτο.
22:23
Ο Γκόμεθ πέφτει στο ημικύκλιο της περιοχής, ο διαιτητής δεν καταλογίζει το φάουλ.
22:25
37ο λεπτό: Γκολ του Ροντρίγκες ακυρώνεται ως οφ-σάιντ. Σωστή απόφαση με βάση το ριπλέι.
22:27
40ο λεπτό: Οβίδα του Μοράρα εκτός από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ. Αγγιξε το 0-2 η Γιουβέντους.
22:30
Απειλητικό γύρισμα του Περέιρα, έδιωξαν οι της Φιορεντίνα.
22:31
22:32
44ο λεπτό: Το πρώτο σουτ του Μοράτα το απέκρουσε ο Νέτο, ο Περέιρα στην επαναφορά δεν λάθεψε, 0-2!!
22:32
Σκορ πρόκρισης πια για τους πρωταθλητές Ιταλίας.
22:33
Ημίχρονο, 0-2 για τη Γιουβέντους.
22:48
Οι δύο ομάδες στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο που αναμένεται συναρπαστικό.
22:52
O Mάτρι πανηγυρίζει το 0-1 της Γιουβέντους.
22:53
50ο λεπτό: Υπέροχη προσπάθεια και σέντρα του Μοράτα, δεν πρόλαβε ο Βιδάλ.
22:55
52ο λεπτό: Σουτ του Γκόμεθ μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.
22:57
Nέο σουτ του Μοράτα, αρκετά άουτ η μπάλα τώρα.
22:58
54ο λεπτό: Σουτ με καλές προϋποθέσεις ο Σαλάχ με φάτσα όλη την εστία, άουτ η μπάλα.
23:01
Η Γιουβέντους παίζει και λίγο με το χρόνο τώρα, κυκλοφορεί πιο άνετα την μπάλα.
23:02
58ο λεπτό: Σουτ του Περέιρα μέσα στην περιοχή, αποκρούει ο Νέτο.
23:02
Γκολ για τη Γιουβέντους!!
23:03
59ο λεπτό: Σουτ στην κίνηση του Μπονούτσι μετά από κόρνερ, 0-3 η "γηραιά κυρία"!
23:06
Μετά από κοκορομαχίες το παιχνίδι ξαναρχίζει. Η Γιουβέντους πλέον έχει και την πολυτέλεια να δεχθεί ακόμα και δύο γκολ.