Πέρασε κι από τη Ζάκυνθο η Λαμία

Ούτε η Ζάκυνθος δεν κατάφερε να ανακόψει την ξέφρενη πορεία της Λαμίας, η οποία επικράτησε 1-0 στο νησί του Ιονίου κι έμεινε μόνη στην κορυφή του 2ου ομίλου της Football League. Ο Εθνικός Γαζώρου πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα (1-0 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς).

Την έβδομη νίκη της σε οκτώ αναμετρήσεις πανηγύρισε η Λαμία, αφού ούτε η αλώβητη -μέχρι πρότινος- στην έδρα της Ζάκυνθος δεν κατάφερε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πήρε το προβάδισμα στο 31ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά του συνήθη Μάριο Γκούρμα, έπειτα από σέντρα του Ανδρέα Βασιλόγιαννη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, εν συνεχεία όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να φύγουν με το πολύτιμο 1-0 που τους χαρίζει τη γλυκιά μοναξιά της κορυφής.

Ζάκυνθος (Ακίνο): Ξενοδόχοφ, Ουνγιαλίδης, Τσόπελας, Καλλιβωκάς, Φωτιάς, Οικονόμου, Πέττας (60' Αποστόλου), Ευθυμιάδης, Κρισμάρεβιτς (77' Κρολ), Βαρέλα, Παπαδημητρίου (67' Χατζησάββας).

Λαμία (Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Λεάντρο, Τσαμούρης, Κωστόπουλος, Φατιόν, Καμαρά, Μουμίν (59' Νεόφυτος), Βασιλόγιαννης (76' Χαϊκάλης), Γκούρμα, Γενγκά (88' Αντωνόπουλος).

Με γκολ του Ιβάν Ναστέβσκι στο 78ο λεπτό, ο Εθνικός Γαζώρου έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 1-0 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα. Κάποιες ενέργειες του Αλέξανδρου Νατσιόπουλου και δύο αναγκαστικές αλλαγές ήταν τα σημαντικότερα γεγονότα του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο ο Πέτρος Κραβαρίτης έκανε αξιόλογες αποκρούσεις κι ο Ναστέβσκι σκόραρε λίγα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη.

Εθνικός Γαζώρου (Κατσαβάκης): Κραβαρίτης, Τσουβαλτσίδης, Πλαβούκος, Σαββίδης (10' Πάλλας, 75' Ναστέβσκι), Κωφοκώτσιος, Τσιλούλης, Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Δέντσας, Μαρίνου (86' Παναγιωτίδης), Κουκόλης).

Απόλλων Καλαμαριάς (Διλμπέρης): Βρονταράς, Βαγγελόπουλος, Γαλανόπουλος, Ευσταθίου, Κατσιαρός (8' Κουρούπης), Νατσιόπουλος, Τσούτσης (46' Αναστασίου), Παπαστεριανός, Ολίσε, Β. Παπαδόπουλος (78' Καπετάνος), Ακασού.