Γιουβέντους - Λάτσιο 2-1 (VIDEO)

Με "χρυσό" σκόρερ της παράτασης τον Αλεσάντρο Μάτρι, η Γιουβέντους έκανε την ολική ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Λάτσιο στο "Ολίμπικο" της Ρώμης, κατακτώντας το Coppa Italia ύστερα από 20 χρόνια. Ο Ράντου είχε δώσει προβάδισμα στους "λατσιάρι", ενώ ο Κιελίνι ισοφάρισε για τους "μπιανκονέρι".

Η αναμέτρηση άρχισε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό η Λάτσιο πήρε το προβάδισμα με εξαιρετική κεφαλιά του Ράντου, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Στοράρι. Η Γιουβέντους αντέδρασε άμεσα και έφτασε στην ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Τζόρτζιο Κιελίνι.

Παρά τα δύο γρήγορα γκολ, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Η Λάτσιο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ οι "μπιανκονέρι" προσπάθησαν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσουν την εστία του Μπερίσα. Το πάθος και η ένταση ξεχείλιζαν, με τα μαρκαρίσματα πολλές φορές να ξεφεύγουν από τα αθλητικά πλαίσια.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε. Η Λάτσιο είχε την κατοχή της μπάλας, πίεζε για το γκολ, αλλά βρήκε απέναντι της έναν εξαιρετικό Στοράρι, ο οποίος, όποτε χρειάστηκε, δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του, με εκπληκτικές επεμβάσεις. Στο 87' ο Μάτρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Ιταλός επιθετικός ήταν σε εμφανή θέση οφ σάιντ. Στα τελευταία λεπτά η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν ήθελε να πάει το ματς στην παράταση, κάτι που τελικά δεν αποφεύχθηκε.

Στο τέταρτο λεπτό της παράτασης ο "λατσιάλι" είχαν μία τεράστια ευκαιρία με τον Φίλιπ Τζόρτζεβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός δοκίμασε το πόδι του λίγο από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, "τραντάζοντας" αρχικά το αριστερό και τη συνέχεια το δεξί δοκάρι του Στοράρι. Τρία λεπτά αργότερα, η Γιουβέντους έκανε την ολική ανατροπή με όμορφο πλασέ του Μάτρι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα της Λάτσιο.

Οι "μπιανκοσελέστι" πίεσαν για την ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά, όμως οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια... αισιοδοξίας. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τη Γιουβέντους να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Coppa Italia ύστερα από 20(!) χρόνια, με αποτέλεσμα να κάνει το νταμπλ!

Γιουβέντους (5-3-2): Στοράρι, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο, Βιδάλ, Πογκμπά (78' Περέιρα), Τέβες, Γιορέντε (86' Μάτρι).

Λάτσιο (3-6-1): Μπερίσα, Χεντιλέτι, Ντε Φράι (105' Κεϊτά), Ράντου (70' Μαουρίσιο), Παρόλο, Κατάλντι, Μπάστα, Λούλιτς, Καντρέβα, Φελίπε Άντερσον, Κλόζε (83' Τζόρτζεβιτς).

Το live του τελικού

21:26
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό του ιταλικού Κυπέλλου, ανάμεσα σε Γιουβέντους και Λάτσιο.
21:28
Στην ιταλική πρωτεύουσα, Ρώμη, και το "Ολίμπικο" ο τελικός.
21:30
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (5-3-2): Στοράρι, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο, Βιδάλ, Πογκμπά, Τέβες, Γιορέντε.
ΛΑΤΣΙΟ (3-6-1): Μπερίσα, Χεντιλέτι, Ντε Φράι, Ράντου, Παρόλο, Κατάλντι, Μπάστα, Λούλιτς, Καντρέβα, Φελίπε Άντερσον, Κλόζε.
21:32
Τελικός για τη Γιουβέντους και τη Λάτσιο. Η "Γηραιά Κυρία" έχει ακόμη έναν, αυτόν του Champions League, κόντρα στην Μπαρτσελόνα.
21:35
Όλα έτοιμα στο "Ολίμπικο" για το μεγάλο τελικό του Coppa Italia.
21:44
Μοιάζει να είναι πρόβα... Βερολίνου η παράταξη του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι. Με πέντε στην άμυνα.
21:46
Το σύντομο τελετουργικό μέχρι να ξεκινήσει το ματς, στην ιταλική πρωτεύουσα.
21:48
Σέντρα στο "Ολίμπικο".
21:49
Γιουβέντους και Ρόμα, οι πολυνίκεις της διοργάνωσης. Από εννιά τρόπαια η καθεμία.
21:50
Η Λάτσιο το κατάκτησε πριν από δύο σεζόν, διάλειμμα ανάμεσα στα δύο της Νάπολι.
21:51
Πιο δραστήριοι οι "πρωτευουσιάνοι" σ' αυτά τα πρώτα δευτερόλεπτα.
21:53
ΓΚΟΛ! Για τη Λάτσιο μ' εξαιρετική κεφαλιά του Ράντου, ο οποίος δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Στοράρι.
21:55
Γρήγορο γκολ, ο καλύτερος οιωνός για ένα σπουδαίο τελικό.
21:55
Οφσάιντ ο Βιδάλ.
21:56
Το γκολ της Λάτσιο
21:56
Βλέπετε πιο κάτω και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.
21:59
ΓΚΟΛ! Η Γιουβέντους ισοφαρίζει! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίρλο, ο Πογκμπά πιάνει την κεφαλιά κι ο Κιελίνι με το αριστερό στην κίνηση από την καρδιά της άμυνας της Λάτσιο, ισοφαρίζει.
22:01
Το πανέμορφο γκολ του Κιελίνι
22:02
Η Λάτσιο πιέζει για ν' ανακτήσει το προβάδισμα.
22:03
Από στημένες φάσεις και τα δύο γκολ της αναμέτρησης.
22:04
Είναι γεγονός, ότι η Λάτσιο είναι πιο επιθετική.
22:04
Έχει και την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια της.
22:05
Κίτρινη κάρτα στον Παρόλο. Επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Βιδάλ. Σωστή υπόδειξη.
22:07
Δύο γκολ στα πρώτα 20 λεπτά. Ο ρυθμός είναι εξαιρετικός.
22:11
Η Γιουβέντους έχει ισορροπήσει το ματς. Έχει ανακτήσει και την κατοχή της μπάλας.
22:12
25' Άστοχη η κεφαλιά του Γιορέντε.
22:14
Στημένη μπάλα. Πάνω της ο Αντρέα Πίρλο.
22:14
27' Σουτ από τον Κατάλντι, στην αγκαλιά του Στοράρι.
22:16
Νέο φάουλ για τη Γιουβέντους. Ανησυχία για τη Λάτσιο, κάθε φορά που πάνω από την μπάλα βρίσκεται ο Πίρλο.
22:17
29' Άστοχη κεφαλιά από τον Πογκμπά.
22:18
Μετά τα δύο γκολ, δεν έχουμε κάποια σπουδαία φάση. Ένα σουτ του Κατάλντι, όλο κι όλο.
22:20
Ευκαιρία για τη Λάτσιο. Σουτ του Παρόλο με το αριστερό, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στοράρι.
22:22
H Γιουβέντους είναι μπλοκαρισμένη.
22:24
Τα μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή είναι δυνατά. Μερικά στο όριο να χαρακτηριστούν σκληρά. Ο Πιόλι ζητά την κίτρινη κάρτα.
22:25
Η γενική αίσθηση, οδεύοντας στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, είναι ότι η Λάτσιο έχει ένα ξεκάθαρο σχέδιο, σε σχέση με τη "Γηραιά Κυρία".
22:27
39' Εξαιρετική μπαλιά του Πίρλο στον Λιχτστάινερ αλλά ο Μπερίσα προλαβαίνει.
22:29
41' Ο Βιδάλ παραμένει δραστήριος, αλλά βρίσκει συνεχώς μπλε εμπόδιο μπροστά του.
22:32
44' Υποτονικός ο ρυθμός της αναμέτρησης. Κανείς εκ των δύο, δεν θέλει να ρισκάρει.
22:32
45'  Η Λάτσιο επιμένει να "σηκώνει" την μπάλα συχνά.
22:33
Ημίχρονο στο "Ολίμπικο". Ράντου και Κιελίνι έχουν διαμορφώσει το 1-1.
22:48
Έτοιμα όλα για το δεύτερο ημίχρονο στο "Ολίμπικο".
22:51
47' Φάουλ του Βιδάλ πάνω στον Φελίπε Άντερσον.
22:53
Πάλι στα πόδια της Λάτσιο, και στο δεύτερο ημίχρονο η μπάλα. Η Γιουβέντους περιμένει και προσπαθεί να "χτυπήσει" στις αντεπιθέσεις.
22:56
52' Εξαφανισμένος ο Κάρλος Τέβες.
22:58
55' Ο Πογκμπά βλέπει τη σέντρα σουτ που επιχειρεί να ανακόπτεται από τους αμυντικούς της Λάτσιος.
23:00
57' Κεφαλιά του Πογκμπά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Λάτσιο.
23:02
59' Σουτ από τον Παρόλο, πάνω από την εστία του Στοράρι.
23:03
60' Κίτρινη κάρτα στον Εβρά. Μαρκάρισμα πάνω στον Παρόλο.
23:05
62' Τακτικό περισσότερο το ματς, όσο περνά η ώρα.
23:08
64' Κίτρινη κάρτα βλέπει κι ο Μπονούτσι.
23:09
66' Περισσότερα νεύρα, λιγότερη μπάλα.
23:12
68' Χωρίς φάσεις το ματς, η μπάλα αλλάζει πόδια συνεχώς. Χωρίς, όμως να δημιουργούνται ευκαιρίες απειλητικές, μπροστά από τις δύο εστίες.
23:14
Αλλαγή για τη Λάτσιο. Ο Ράντου αποχωρεί, ο Μαουρίσιο μπαίνει στο ματς. Αποχωρεί ο σκόρερ.
23:16
73' Φάουλ από τον Μαουρίσιο στον Τέβες. Λατινοαμερικάνικη μονομαχία.
23:19
76' Ετοιμάζεται αλλαγή για την Γιουβέντους. Ο Περέιρα θα περάσει στο ματς.
23:21
Ο Περέιρα περνά στη θέση του Πογκμπά.
23:23
80' Oφσάιντ ο Λιχτστάινερ,
23:25
82' Η Γιουβέντους φαίνεται να ρισκάρει πιο πολύ και να επιτίθεται.
23:26
Αλλαγή για τη Λάτσιο. Ο Τζόρτζεβιτς στη θέση του Κλόζε.
23:27
84' Λίγα λεπτά μετά την είσοδό του, ο Τζόρτζεβιτς δεν μπορεί να νικήσει τον γκολκίπερ της Λάτσιο.
23:29
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο, στο "Ολίμπικο". Τίποτα δε μοιάζει να βγάζει τη μοίρα του ματς από το 1-1.
23:30
87' Ο Μάτρι σκοράρει αλλά είναι σε θέση οφσάιντ.
23:31
Ο Μάτρι που νωρίτερα είχε περάσει στη θέση του Γιορέντε.
23:34
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο πρώτο εξ' αυτών.
23:35
Σουτ του Τέβες, καλό, η μπάλα άουτ.
23:37
Τελικό αποτέλεσμα. Γιουβέντους - Λάτσιο 1-1. Πάμε σε παράταση.
23:42
Πάμε στην παράταση.
23:45
Στο έδαφος ο Ντούσαν Μπάστα.
23:47
94' Διπλό δοκάρι για τη Λάτσιο. Ο Τζόρτζεβιτς κάνει το σουτ με το αριστερό η μπάλα χτυπά στο αριστερό κι εν συνεχεία στο δεξί κάθετο δοκάρι του Στοράρι.
23:48
Δεν το πιστεύει ο Σέρβος, είχε φύγει να πανηγυρίσει μόλις έφυγε η μπάλα από τα πόδια του.
23:50
97' Ο Μάτρι εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στην άμυνα της Λάτσιο και με σουτ κάνει το 2-1.
23:52
Εδώ το γκολ από τη "χρυσή" αλλαγή του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.
23:52
100' Άστοχο το σουτ του Φελίπε Άντερσον.
23:57
Παλεύει για την ισοφάριση η Λάτσιο.
23:59
Ένταση από τους "λατσιάλι" Φυσιολογικός εκνευρισμός μετά το γκολ.
00:00
Ημίχρονο στην παράταση.
00:02
Πάμε στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.
00:02
Έχει 15 λεπτά στη διάθεσή της, η Λάτσιο.
00:03
Έχει οπισθοχωρήσει, η Γιουβέντους. Όλη πίσω από τη σέντρα.
00:05
109' Φάουλ για τη Γιουβέντους.
00:05
Ο Πίρλο πάντα από την μπάλα, ως συνήθως.
00:07
Ούτε ο Κεϊτά που έχει περάσει στη θέση του Ντε Φράι, βοηθά τη Λάτσιο προς το παρόν.
00:08
Ο Αλέγκρι δίνει ειδικές οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του. Ξέρει ότι είναι πολύ κοντά στο νταμπλ.
00:09
Φάουλ του Βιδάλ στον Τζόρτζεβιτς.
00:11
Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Παντοΐν περνά στη θέση του Λιχτστάινερ.
00:13
117' Η Γιουβέντους ροκανίζει το χρόνο. Η Λάτσιο έχει λίγο χρόνο στη διάθεσή της.
00:15
118΄Σουτ του Τέβες, η μπάλα λίγο άουτ.
00:16
120' Τελευταίες προσπάθειες της Λάτσιο.