Η Ατλέτικο δούλεψε για.... την Μπαρτσελόνα

Με γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν πέντε λεπτά πριν το φινάλε, η Ατλέτικο Μαδρίτης ισοφάρισε σε 1-1 και έκοψε βαθμούς από τους "μερένγκες". Στους τρεις πλέον η διαφορά από την Μπαρτσελόνα.

Το Derbi madrileño δεν ανέδειξε νικητή αφού Ρεάλ και Ατλέτικο έμειναν στο 1-1 κι αυτό έκανε χαρούμενη τη... Μπαρτσελόνα η οποία είδε τη διαφορά της από την κορυφή να μειώνεται στους 3 βαθμούς με επτά παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό και φαινόταν πως θα πάρει τη νίκη, αφού είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Λογάριαζε όμως χωρίς τον... Γκριεζμάν. Στο 85' ο Άνχελ Κορέα έβγαλε κάθετη πάσα στον Γάλλο επιθετκό ο οποίος πλάσαρε τον Νάβας και έγραψε το 1-1.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε (67' Νάτσο), Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος (76' Ίσκο), Μπέιλ (81' Βάθκεθ), Μπενζεμά, Ρονάλντο

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοδίν, Φιλίπε Λουίς, Κόκε, Γκάμπι, Σαούλ (62' Κορέα), Καράσκο (88' Χιμένες), Τόρες (78' Πάρτεϊ), Γκριεζμάν