Η Σαουθάμπτον (ξανα)νίκησε την Λίβερπουλ και πάει τελικό

Η Σαουθάμπτον "ντούμπλαρε" τις νίκες της επί της Λίβερπουλ στα ημιτελικά του League Cup και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τον τελικό, όπου επιστρέφει μετά από 38 χρόνια (VIDEO).

Στο ίδιο έργο θεατές... Μετά την επικράτησή της με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό του "St Mary's" η Σαουθάμπτον κατάφερε να νικήσει και στον αγώνα ρεβάνς του "Anfield" την Λίβερπουλ με το ίδιο ακριβώς σκορ, με τον Σέιν Λονγκ να σκοράρει για τους "αγίους" στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να τους οδηγεί στον δεύτερο τελικό League Cup της ιστορίας τους μετά τον χαμένο του 1979 (ήττα 3-2 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης εκείνης της σεζόν Νότιγχαμ Φόρεστ).

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε έτσι να παίξει στον τελικό για δεύτερη σερί σεζόν (είχε χάσει πέρυσι από την Μάντσεστερ Σίτι στα πέναλτι) ενώ η θριαμβεύτρια Σαουθάμπτον έγινε η πρώτη ομάδα μετά την Τότεναμ από τη σεζόν 1981-82 που φτάνει μέχρι το τέλος του δρόμου χωρίς να έχει δεχτεί ούτε ένα γκολ!

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ 0-1