Ηρακλής - ΑΕΚ 2-1 (VIDEO)

Ο Ηρακλής πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 2-1, εκμεταλλευόμενος τα σοβαρά λάθη της αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων. Γιάννης Πασάς και Εμανουέλ Περόνε οι σκόρερ για τον "Γηραιό". Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Χρήστος Αραβίδης. Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την "Ένωση".

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, ο Ηρακλής ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτό με όμορφο γυριστό του Γιάννη Πασά, ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Κοσμά Τσιλιανίδη. Η ΑΕΚ πίεσε για το γκολ και έφτασε στην ισοφάριση στο 27' με κοντινό πλασέ του Χρήστου Αραβίδη, έπειτα από κεφαλιά του Βαγγέλη Πλατέλλα.

Η χαρά των ποδοσφαιριστών της "Ένωσης" κράτησε μόλις 7 λεπτά, καθώς ο Εμάνουελ Περόνε εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Δημήτρη Ανάκογλου, πέρασε τον Γιάννη Ανέστη και πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-1.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αργεντινός έχασε μεγάλη ευκαιρία να "καθαρίσει" το ματς, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Ανέστη. Η ΑΕΚ, όσο περνούσε η ώρα, ασκούσε μεγαλύτερη πίεση μπροστά στα καρέ του Χουάντερσον, αλλά οι παίκτες του "Γηραιού" έκλεισαν τους χώρους, ενώ οι σέντρες που επιχείρησαν οι "κιτρινόμαυροι" αποδείχθηκαν εύκολη λεία για τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον "Γηραιό" να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη, η οποία τον καθιστά πρωτοπόρο μαζί με την ΑΕΚ στο μίνι πρωτάθλημα των πλέι οφ, έχοντας 10 βαθμούς έκαστος.

Ο Ηρακλής ακολούθησε πιστά το πλάνο που τον έφερε μέχρι τα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Έκλεισε τους χώρους, άφησε την ΑΕΚ να κάνει παιχνίδι και προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει την εστία του Γιάννη Ανέστη. Το τελικό αποτέλεσμα δικαιώνει 100% την απόφαση του Νίκου Παπαδόπουλου. Από την άλλη πλευρά, η "Ένωση" αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, με τους ποδοσφαιριστές του Τραϊανού Δέλλα να υποπίπτουν διαρκώς σε αβίαστα λάθη, με αποκορύφωμα το απερίσκεπτο γύρισμα του Ανάκογλου που εκμεταλλεύτηκε ο Περόνε για το 2-1. Με τη συγκεκριμένη νίκη οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην κορυφή της βαθμολογίας τους "κιτρινόμαυρους" και έκαναν σημαντικό βήμα για την άνοδο, παρά το γεγονός πως βρισκόμαστε μόλις στην 1η αγωνιστική των πλέι οφ.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Πασάς, Τσιλιανίδης (69' Τσιλιγκίρης), Ρομάνο (58' Κυριακίδης), Περόνε.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος (82' Ρόβας), Γιόχανσον, Ανάκογλου (70' Ντούνης), Μπαρμπόζα, Πλατέλλας, Ζόριτς (55' Κρισάντους), Αραβίδης

17:41
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη της αναμέτρησης από το "Καυτανζόγλειο".
17:42
Ο Ηρακλής υποδέχεται την ΑΕΚ, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στα play-offs της Football League.
17:43
Πάμε να δούμε τη βαθμολογία των play-offs λίγο πριν την έναρξη της πρώτης αγωνιστικής των:
17:44
Γίνεται αντιληπτό ότι σε λίγο αγωνίζονται οι δύο κορυφαίες ομάδας της κατηγορίας, τη φετινή σεζόν.
17:48
Ακολουθεί η σύνθεση του γηπεδούχου Ηρακλή: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Πασάς, Τσιλιανίδης, Ρομάνο, Περόνε.
17:53
Και η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Μπαρμπόζα, Πλατέλλας, Ζόριτς, Αραβίδης
17:55
Περίπου 7.000 οπαδοί του Γηραιού στο "Καυτανζόγλειο", υπάρχουν και μεμονωμένοι της ΑΕΚ. Στο γήπεδο παρών κι ο εκτελεστικός διευθυντής της Ένωσης, Ντούσαν Μπάγεβιτς.
17:57
Ντέρμπι... Super League, άλλωστε αυτές οι δύο ομάδες είναι τα φαβορί για την άνοδο.
17:58
Τέσσερα χρόνια πριν, η τελευταία συνάντησή των.
18:00
Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ, έμειναν οι Γροντής και Γεωργέας. Ο Τραϊανός Δέλλας ανακάτεψε την τράπουλα, στις προπονήσεις της τελευταίας εβδομάδας.
18:02
Ξεκίνησε το ματς, στο "Καυτανζόγλειο".
18:03
2' Λάθος του Ανέστη, ο Ρομάνο αιφνιδιάστηκε. Ευκαιρία από το πουθενά για το "Γηραιό".
18:05
3' Ο Μπουκουβάλας ανακόπτει με το χέρι, την προσπάθεια του Μπαρμπόζα.
18:06
4' Κίτρινη κάρτα, ο Περόνε για διαμαρτυρία.
18:07
6' Με τον Μπαρμπόζα, απειλεί η Ένωση. Από τα αριστερά ο Πορτογάλος, έχει πλεονέκτημα απέναντι στον Μπουκουβάλα.
18:08
7' Οφσάιντ, ο Αραβίδης.
18:10
Έχει ρυθμό το ματς. Περόνα και Μπαρμπόζα είναι οι πιο κινητικοί του γηπέδου.
18:11
10' Φάουλ πάνω στον Ζόριτς. Συνεχίζει κανονικά, ο Μαυροβούνιος.
18:14
12' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή!!. Σέντρα από τον Τσιλιανίδη, ο Πασάς προλαβαίνει τον Λαμπρόπουλο και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη.
18:16
14' Ο Ηρακλής εκμεταλλεύεται την αμυντική ολιγωρία της Ένωσης, με τον Πασά να τρυπώνει στο κέντρο της άμυνας, να προλαβαίνει τον αμυντικό της ΑΕΚ και να μην αφήνει περιθώρια στον Ανέστη.
18:17
15' Πιέζει και για δεύτερο γκολ, ο Ηρακλής. Είναι γεγονός ότι το γκολ αυτό, αποσυντόνισε την ΑΕΚ.
18:18
16' Οφσάιντ ο Μπακάκης
18:19
18' Κόρνερ κερδίζει η ΑΕΚ. Το σουτ του Ανάκογλου κοντράρει στον Στάμου.
18:19
18' Κεφαλιά του Λαμπρόπουλου, η μπάλα ψηλά άουτ.
18:21
20' Σουτ του Μπακάκη που συγκλίνει στο κέντρο από τα δεξιά, αλλά ο Ουάντερσον είναι σε ετοιμότητα.
18:24
23' Πιέζει η ΑΕΚ, έχει ανακτήσει την κατοχή. Ο Μπαρμπόζα είναι εκνευρισμένος.
18:26
24' Φάουλ του Ζόριτς πάνω στον Μπουκουβάλα. Κίτρινη κάρτα από τον Αρετόπουλο στο Μαυροβούνιο.
18:26
Συμπλήρωσε κάρτες ο Ζόριτς. Θα χάσει ένα από τα επόμενα τέσσερα ματς, της Ένωσης.
18:30
27' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ανάκογλου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πλατέλλας πιάνει μία κεφαλιά στο ύψος της περιοχής τροφοδοτώντας τον Αραβίδη, με τον τελευταίο να περνά τον Μπαρτολίνι και να νικά σε τετ-α-τετ, τον Ουάντερσον.
18:31
29' Η Ένωση φτάνει νωρίς στην ισοφάριση, πάλι από μία φάση όπως και στο γκολ του Ηρακλή, που δε "μύριζε" γκολ.
18:33
Ο Ηρακλής πήγε να "πιάσει" στον ύπνο την άμυνα της Ένωσης, με τον Ρομάνο να υποδέχεται την πάσα του Τσιλιανίδη, αλλά τον Ανέστη να απομακρύνει σε κόρνερ ένα λεπτό μετά την ισοφάριση.
18:34
30' Ο Ανέστης κάνει μία άστοχη έξοδο, αλλά το σουτ του Τσιλιανίδη, διώχνει ο Γιόχανσον που είχε γυρίσει να καλύψει.
18:36
34' ΓΚΟΛ για τον ΗΡΑΚΛΗ! Ο Ανάκογλου γυρίζει λανθασμένα την μπάλα στον Ανέστη, ο Περόνε "μυρίζεται" τη φάση, παίρνει την μπάλα προ του Ανέστη, τον περνά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
18:38
Λάθος του Ανάκογλου, που ήταν τελευταίος παίκτης στη φάση. Κακό γύρισμα. Λίγο αυτό, λίγο η εμπειρία του Περόνε, λίγο το μουδιασμένο ξεκίνημα του Ανέστη - που δε φέρει ευθύνη στο γκολ - κι ο Ηρακλής ανακτά το προβάδισμα.
18:39
37' Φάουλ του Ρομάνο στον Μπαρμπόζα, από πίσω. Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Αργεντινός.
18:41
39' Εξαιρετικό ματς, ως προς το ρυθμό, την ποιότητα, τη μεταβολή του σκορ.
18:41
40' Φάουλ του Λαμπρόπουλου στον Τσιλιανίδη.
18:44
42' Δεν δίνει φάουλ έξω από την περιοχή, μετά από μαρκάρισμα του Μπουκουβάλα στον Αραβίδη.
18:45
44' Οφσάιντ, ο Αραβίδης
18:47
45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.
18:48
Ό Ιντζόγλου ανακόπτει με φάουλ, τον Γιόχανσον. Ο Ιντζόγλου αντικρίζει την κίτρινη κάρτα, γι' αυτό το βίαιο μαρκάρισμα.
18:49
Ημίχρονο στο "Καυτανζόγλειο". Ο Ηρακλής προηγείται με 2-1 της ΑΕΚ. Ο Πασάς άνοιξε το σκορ για το "Γηραιό", ο Αραβίδης έφερε το ματς στα ίσα και ο Περόνε μετά το λάθος γύρισμα του Ανάκογλου,έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ηρακλή.
19:03
Έτοιμα, όλα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
19:04
Χωρίς αλλαγές, Τραϊανός Δέλλας και Νίκος Παπαδόπουλος.
19:06
47' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Περόνε, Ο Αργεντινός κι υπό την πίεση του Λαμπρόπουλου, σουτάρει στην αντίθετη γωνία, η μπάλα άουτ.
19:08
50' Αργούν πολύ στις μεταβιβάσεις οι μέσοι της ΑΕΚ και χάνουν το πλεονέκτημα σε πιθανή αντεπίθεση.
19:09
Ετοιμάζεται αλλαγή για την ΑΕΚ. Θα περάσει ο Μακόλεϊ Κρισάντους.
19:11
52' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, η οποία δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τη σύγχυση στην άμυνα του Γηραιού.
19:11
Στη θέση του Ζόριτς, θα μπει ο Νιγηριανός.
19:13
55' Τώρα γίνεται η αλλαγή. Έξω ο Ζόρτις, μέσα ο Κρισάντους.
19:13
Αλλαγή και για τον Ηρακλή.
19:14
Ο Ρομάνο, δεν μπορεί να συνεχίσει και θα περάσει στη θέση του, ο Κυριακίδης.
19:15
Τώρα γίνεται η αναγκαστική αλλαγή του Νίκου Παπαδόπουλου.
19:19
60' Η ΑΕΚ ζητά πέναλτι με τον Πλατέλλα, να μαρκάρεται από τον Σαραμαντά. Αν και είναι δύσκολη φάση, η λήψη δείχνει ο αμυντικός του Ηρακλή να παίρνει τα πόδια του επιθετικού της ΑΕΚ, κι όχι την μπάλα.
19:21
62' Η ΑΕΚ έχει βγει μπροστά για την ισοφάριση, αφήνοντας όμως αμυντικά κενά στα μετόπισθεν.
19:23
64' Ο Γιόχανσον είναι ο κορυφαίος της Ένωσης, μέχρι τώρα.
19:24
65' Ο Μπαρμπόζα κόβει βιαίως με φάουλ την προέλαση του Μπουκουβάλα. Κίτρινη κάρτα και στον Πορτογάλο.
19:26
Αλλαγή για τον Ηρακλή, ετοιμάζεται ο Τσιλιγκίρης.
19:26
68' Ετοιμάζεται κι ο Ντούνης για την ΑΕΚ.
19:27
Είναι φανερό, ο Τσιλιανίδης αδυνατεί να συνεχίσει.
19:27
69' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Τσιλιγκίρης παίρνει τη θέση του Τσιλιανίδη.
19:28
Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Ντούνης στη θέση του Ανάκογλου. Το περιβραχιόνιο στον Βαγγέλη Πλατέλλα.
19:29
70' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Κυριακίδης κάνει την κάθετη πάσα, ο Πασάς βγαίνει σε θέση βολής, αλλά ο Λαμπρόπουλος επεμβαίνει την τελευταία στιγμή και διώχνει σε κόρνερ.
19:30
71' Νέα καλή φάση για το Γηραιό. Ο Μπαρτολίνι παίρνει την κεφαλιά από το κόρνερ, η μπάλα λίγο άουτ.
19:33
75' Ετοιμάζεται, ο Καρασαλίδης, για τον Ηρακλή. Η τελευταία κίνηση του Παπαδόπουλου.
19:34
Τώρα γίνεται, η αλλαγή.
19:35
76' Λίγο πριν την αλλαγή το σουτ του νεοεισελθόντα Ντούνη, πέρασε άουτ.
19:38
80' Δεν έχει βοηθήσει ο Κρισάντους, μετά την είσοδό του.
19:39
81' Σέντρα του Μπακάκη, κεφαλιά στην κίνηση από τον Μπαρμπόζα,η μπάλα άουτ,
19:40
81' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ρόβας αντί Λαμπρόπουλου.
19:41
82' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης κάνει τη σέντρα, ο Αραβίδης βρίσκεται στο κέντρο της άμυνας, αλλά η κεφαλιά δεν ήταν καλή.
19:45
87' Όλη η ΑΕΚ μπροστά, πιέζει. Όλος ο Ηρακλής πίσω, αμύνεται.
19:47
89' Σουτ από πλάγια από τον Μπαρμπόζα, η μπάλα στην αγκαλιά του Ουάντερσον.
19:48
90' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή να κάνει το 3-1, με τον Περόνε.
19:49
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο.
19:50
92' Αργούν στην αντεπίθεση, Περόνε και Κυριακίδης και σπαταλούν ακόμη μία καλή ευκαιρία των γηπεδούχων.
19:52
93' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ντούνη να μην μπορεί να νικήσει τον Ουάντερσον.