Ισοφάρισε και πήρε βαθμό στο ντέρμπι η ΑΪΚ

Ισόπαλη 1-1 με την πρωτοπόρο Μάλμε αναδείχθηκε η ΑΪΚ, στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του σουηδικού πρωταθλήματος.

Ντέρμπι με την πρωτοπόρο Μάλμε στη Στοκχόλμη έδωσε η ΑΪΚ, η πιο πιθανή αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον γ' προκριματικό γύρο του Europa League.

Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Ρίκαρντ Νόρλινγκ, η οποία παρατάχθηκε με 3-5-2, δέχθηκε πρώτη γκολ, στο 15' από τον Κγιάρτασον. Ωστόσο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, στο 44', ο Άβντιτς ισοφάρισε μετά από ασυνεννοησία στην αντίπαλη άμυνα.

Παρότι δεν έχασε η ΑΪΚ έμεινε στο -7 από την κορυφή της Allsvenskan με συγκομιδή 6-6-2.

H σύνθεση της ΑΙΚ: Κάρλγκρεν, Κάρλσον, Γιόχανσον, Σούνγκρεν, Βαϊσάνεν, Κπόζο (85' Χάουκσον), Ισιζάκι, Οφόρι, Άβντιτς (64' Σαλέτρος), Στράντμπεργκ, Ίσακ(63' Αφάνε)