Ισοπαλία στο Σάλκε-Μπάγερν, με πρωταγωνιστή τον διαιτητή

Μπορεί το μεγάλο ντέρμπι της Bundesliga να ήρθε ισόπαλο 1-1, ωστόσο ο πρωταγωνιστής του αγώνα στο Γκεζελκίρχεν ήταν ο διεθνής διαιτητής Μίκαελ Βάινερ, ο οποίος με τα σφυρίγματά του προκάλεσε και τις δύο πλευρές, έστω κι αν, τελικώς, δεν επηρέασε το αποτέλεσμα.

Ο αγώνας, άρχισε με την ομάδα του Ρουρ να πιέζει, στην έδρα της γαρ. Μπήκε πιο δυναμικά. Η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ των παικτών του Ραλφ Ράνγκνικ, οι οποίοι, όμως, δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Ολιβερ Καν. Αντιθέτως, ο Ζε Ρομπέρτο προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Ροστ δύο φορές στις αντεπιθέσεις των φιλοξενουμένων, ενώ στην τρίτη, όταν ανέλαβε το ρόλο του δημιουργού με σέντρα από τα αριστερά (είχε δεχθεί πάσα ενώ ήταν σε θέση οφσάιντ), ο Σάντα Κρουζ, ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να σκοράρει.

Μάλιστα, η Μπάγερν ήταν αυτή που πίεσε στη συνέχεια. Σημαντικές ευκαιρίες των Μακάι και Μπάλακ πέρασαν ανεκμετάλλευτες, ωστόσο ήταν φανερό ότι εάν μία ομάδα στόχευε στη νίκη, ήταν οι φιλοξενούμενοι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν συνέχισε να εκμεταλλεύεται τους χώρους που άφηνε η -κακή- άμυνα της Σάλκε, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά.

Η αμυντική νοοτροπία που κυριάρχησε από το μισό του δευτέρου μέρους για τη Μπάγερν, έφερε τη Σάλκε στη θέση του καθοδηγητή. Σε μία φάση στην περιοχή των φιλοξενουμένων, ο Ισμαελ ανέτρεψε καθαρά τον Λίνκολν, ωστόσο ο 36χρονος διαιτητής δεν καταλόγισε τίποτα. Η Σάλκε είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά δεν κατάφερνε να σκοράρει.

Μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Λάρσεν έπεσε σε μία φάση με τον Σβάινσταϊγκερ, σε καμία περίπτωση, όμως, από το μαρκάρισμα του Γερμανού. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, ο Δανός το εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε. Μάλιστα, στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Βάινερ απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Ντεμικέλις λόγω ανατροπής του Βαρέλα, αν και ο παίκτης της Σάλκε είχε πηδήξει πάνω από το τάκλιν του μέσου της Μπάγερν.

Όπως και να έχει, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό, κάτι που φέρνει τους γηπεδούχους στην τέταρτη θέση, έχοντας πάντα επαφή με την κορυφή, ενώ τους φιλοξενούμενους δεύτερους σε ισοβαθμία με την πρωτοπόρο Βέρντερ, αφού υστερεί στη διαφορά τερμάτων.

Σάλκε: Ροστ, Ραφίνια, Μπορντόν, Ροντρίγκεζ (80’ Βαρέλα), Κρστάγιτς, Πούλσεν, Ερνστ (46’ Αλτιντοπ), Κομπιασβίλι, Λίνκολν, Κουράνι (60’ Σαντ), Λάρσεν
Μπάγερν Μονάχου: Καν, Οτιλ, Λούσιο, Ισμαελ, Σβάινσταϊγκερ, Ντεμικέλις, Ντάισλερ (83’ Ελ Καριμί), Μπάλακ, Ζε Ρομπέρτο (46’ Σαλιχάμιντζιτς), Μακάι, Σάντα Κρουζ (91’ Πιζάρο)