Ήττα στη Δανία για Ελπίδες

Η εθνική Ελλάδος των Ελπίδων ηττήθηκε με 2-1 στο «Φάρουμ Παρκ» από την αντίστοιχη της Δανίας. Για ακόμη μία φορά, οι παίκτες του Στέλιου Αποσπόρη αποχώρησαν με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο επειδή, κατά κύριο λόγο, πλήρωσαν την δυστοκία τους.

Η εθνική Ελλάδος των Ελπίδων ηττήθηκε με 2-1 στο "Φάρουμ Παρκ" από την αντίστοιχη της Δανίας. Για ακόμη μία φορά, οι παίκτες του Στέλιου Αποσπόρη αποχώρησαν με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο επειδή, κατά κύριο λόγο, πλήρωσαν την δυστοκία τους. Να σημειωθεί πάντως πως οι Ουκρανοί είχαν επικρατήσει νωρίτερα με 5-0 των Αλβανών και ως εκ τούτου οι πιθανότητες πρόκρισης είχαν εκμηδενιστεί.

Το ματς άρχισε με την ελληνική ομάδα στο προσκήνιο. Στο πρώτο 25λεπτο, ο Χάρης Παππάς (16’, 24’) είχε δύο καλές στιγμές μετά από ισάριθμες πάσες του Αραμπατζή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Έλεγκααρντ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαλάφας και ο Λεοντίου έπιασαν διαδοχικά σουτ αλλά ο πορτιέρο της Χέρτα αρνήθηκε και πάλι το γκολ.
Στο 35ο λεπτό, επιβεβαιώθηκε ο "άγραφος νόμος" του ποδοσφαίρου. Οι Δανοί ευτύχησαν να προηγηθούν μετά από ένα λάθος των Παπαζαχαρία – Σηφάκη. Ο πρώτος άφησε για τον πορτιέρο του ΟΦΗ, εκείνος αιφνιδιάστηκε, δεν κατάφερε να απομακρύνει, έστρωσε τη μπάλα στον Λόρενσεν και εκείνος με πλασέ από το σημείο του πέναλτι και σε κενή εστία, δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ.

Στέλιος Αποσπόρης: " Ξέραμε ότι η Ουκρανία είχε νικήσει αλλά δεν το είπαμε στους παίκτες. Σεγενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, δε μπορώ να έχω παράπονα. Δεχθήκαμε γκολ από ατομικά λάθη την ώρα που πιέζαμε. Σήμερα έπαιξαν και δύο νέα παιδιά, τα οποία θα είναι μέλη της νέας Εθνικής, την οποία προετοιμάζουμε εδώ και μερικούς μήνες. Υπάρχει λαμπρό μέλλον. Σχετικά με την αποβολή του Καπετάνου, δεν είδα τι έγινε. Μου είπε ότι τον έσπρωξε ο αντίπαλός του αλλά η συμπεριφορά του δεν ήταν σωστή. Είναι επαγγελματίας".

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος: " Η φουρνιά που έρχεται θα έχει λαμπρό μέλλον. Είμαστε άτυχοι αλλά η μπάλα τιμωρεί. Θα κάνουμε τα πάντα για να κλείσουμε με νίκη απέναντι στη Γεωργία. Δεν είχαμε μάθει ότι οι Ουκρανοί είχαν νικήσει. Αν πάντως δεν είχαν πάρει το τρίποντο και εμείς χάναμε όπως χάσαμε, τότε θα χτυπούσαμε το κεφάλι μας".

Στην επανάληψη, ο Αποσπόρης πέρασε τον Δάρλα στη θέση του Καράμπελα και στο 57ο λεπτό ο παίκτης του Παναθηναϊκού σέντραρε ωραία για το κεφάλι του Παππά, αλλά ο άσος της Καλαμαριάς αστόχησε. Προηγουμένως, ο Λαγός, κορυφαίος Έλληνας του αγώνα, είχε βγάλει τον Καπετάνο σε θέση βολής αλλά εκείνος προσπάθησε να περάσει και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έτσι η ευκαιρία χάθηκε.

Εν τέλει, η ισοφάριση ήρθε 16 λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από τα πλάγια και ο Λαγός, με γυριστή κεφαλιά, έκανε το 1-1. Στη συνέχεια οι διεθνείς μας πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη αλλά οι Δανοί ήταν αυτοί που το πέτυχαν, στο 82’ με τον Κάμπερ. Ο Σωτήρης Λεοντίου έκανε λάθος στον χώρο της μεσαίας γραμμής, οι γηπεδούχοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση με τρεις παίκτες, ο Λόρενσεν έβγαλε τη σέντρα και ο Κάμπερ, από κοντά, με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής του αγώνα Μάικλ Ντιν απέβαλε τους Καπετάνο και Καγκαρα. Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Μπαλάφας, Δάρλας, Ελεγκααρντ και Πούλσεν.

Δανία: Ελεγκααρντ, Χάνσεν, Τροστ, Γιάκομπσεν, Καγκαρα, Βουρτζ (46΄ Πούλσεν), Μπέργκβολντ, Κάμπερ, Σόρενσεν, Λόρεντζεν, Ράσμουσεν (76΄ Αμπσάλονσεν)
Ελλάδα: Σηφάκης, Γκαλίτσιος (58΄ Χριστοδουλόπουλος), Καράμπελας (46΄ Δάρλας), Παπαζαχαρίας, Παπαδόπουλος, Μπαλάφας (81΄ Πλιάγκας), Παππάς, Λεοντίου, Καπετάνος, Αραμπατζής, Λαγός.

*Στους αγώνες μπαράζ θα συμμετάσχουν η Δανία και η Ουκρανία (5-0 την Αλβανία).