Κυπελλούχος μετά από 45 χρόνια η Νυρεμβέργη

Σε ένα γεμάτο από φάσεις, γκολ και νεύρα τελικό, η Νυρεμβέργη επικράτησε στο Βερολίνο με 3-2 της Στουτγκάρδης στην παράταση, κατακτώντας το τέταρτο κύπελλο στην ιστορία της, μετά από 45 ολόκληρα χρόνια!

Η ομάδα του Χανς Μάγερ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 31ο λεπτό, αφού οι πρωταθλητές Γερμανίας έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κακάου για μπουνιά στον Βολφ.

Η Στουτγκάρδη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Κακάου στο 20ο λεπτό για να έρθει επτά λεπτά αργότερα ο Μίνταλ να ισοφαρίσει. Στο 47' οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν "κεφάλι" στο σκορ με τον Ενγκελχαρντ για να έρθει στο 80' ο Πάρντο να διαμορφώσει το 2-2 και να στείλει τον τελικό στην ημίωρη διαδικασία της παράτασης.

Εκεί όπου ο Κρίστιανσεν (στο 109') έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Νυρεμβέργη, χαρίζοντας της το δεύτερο τη τάξει τρόπαιο στην Γερμανία.