Κύπρος-Ιρλανδία 5-2

Μία εκπληκτική Κύπρος έκανε την καλύτερη δυνατή επαναφορά από την ήττα με 6-1 από τη Σλοβακία, επικρατώντας με 5-2 της Ιρλανδίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 4ου προκριματικού ομίλου. Πρωταγωνιστές της θεαματικής αναμέτρησης οι Μιχάλης Κωνσταντίνου και Κώστας Χαραλαμπίδης, που σκόραραν από δύο φορές.

Η καλή μέρα στο ΓΣΠ φάνηκε από την αρχή. Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης άρχισε το θέαμα, όταν ο Κωνσταντίνου είχε ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αλλά αστόχησε σε τετ-α-τετ. Το πρώτο γκολ ήταν για τους Ιρλανδούς, τρία λεπτά αργότερα, με σουτ του Αϊρλαντ μέσα από την περιοχή του Μόρφη. Οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ. Μόλις δύο λεπτά για την ακρίβεια, αφού ο Κωνσταντίνου πήρε εκδίκηση για την ευκαιρία που έχασε και στο 10’, με ωραίο πλασέ, ισοφάρισε.

Στο 16’, ο Λάμπρου έκανε την σέντρα, ο Γαρπόζης έπιασε την κεφαλιά και ανέτρεψε τα δεδομένα. Ακολούθησαν εκατέρωθεν καλές ευκαιρίες, αλλά και αρκετές κίτρινες κάρτες, αφού από το παιχνίδι δεν έλειψαν τα σκληρά φάουλ. Στο 43’, ο Νταν ισοφάρισε με κεφαλιά για τους Ιρλανδούς, αλλά ο Κωνσταντίνου είχε την ευκαιρία να δώσει και πάλι το προβάδισμα λίγο αργότερα, όταν το σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κένι.

Στο δεύτερο μέρος, χρειάστηκαν μόνο έξι λεπτά για το πρώτο γκολ. Ο Αλωνεύτης ανατράπηκε από τον Ο’ Μπράιεν, ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και ο Κωνσταντίνου δεν αστόχησε. Στο 60’ ανέλαβε δράση ο Κώστας Χαλαραμπίδης, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο και έκανε το 4-2 μετά από όμορφο συνδυασμό. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο άσος του ΠΑΟΚ στο 75', όταν πήρε το ριμπάουντ μετά από ασταθή απόκρουση του Κένι σε κεφαλιά του Κωνσταντίνου. Οι Ιρλανδοί ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νταν στο 78’.

Κύπρος: Μορφής, Λουκά, Λάμπρου, Θεοδότου, Γαρμπόζης (77’ Χαραλάμπους), Χρύσης (46’ Χαραλαμπίδης), Σατσιάς, Μακρίδης, Αλωνεύτης, Οκκάς (85’ Γιασεμάκης), Κωνσταντίνου

Ιρλανδία: Κένι, Φίναν, Ο’ Σέι, Ο’ Μπρίεν (70’ Λι), Νταν, Κιλμπέιν, Αϊρλαντ (83’ Ντάγκλας), Μόρισον, ΜακΓκίντι (80’ Ο’ Μπράιεν) Κιν, Νταφ