Λαμία-ΠΑΟΚ: Ο 'δικέφαλος' απέφυγε τον αποκλεισμό στα πέναλτι

Ο ΠΑΟΚ έχασε ξανά πέναλτι, με 5ο διαφορετικό εκτελεστή. Δεν του κόστισε, αφού το 1-1 με τη Λαμία τον έστειλε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Σε μια διαδικασία πέναλτι, όμως, θα είναι ξεκάθαρα το αουτσάιντερ.

Ο Σίντζι Καγκάβα του ΠΑΟΚ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λαμία για τον 2ο αγώνα των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας 2020-2021 στο 'Αθανάσιος Διάκος' | Τετάρτη 3 Μαρτίου 2021 EUROKINISSI SPORTS/ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να συνιστά σύμπτωση. Από τη στιγμή, δε, που ο ΠΑΟΚ είχε αυτό το ξέσπασμα στο τελευταίο ημίωρο του 1ου αγώνα των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας, το οποίο ουσιαστικά έκρινε την υπόθεση πρόκριση, ίσως ήρθε η ώρα να ασχοληθεί με την υπόθεση πέναλτι. Το 1-1 στη Λαμία, στο 3ο παιχνίδι των δύο ομάδων μέσα σε 3 εβδομάδες, ήταν το πιο ανησυχητικό, παρότι έστειλε τον 'δικέφαλο του βορρά' στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Από το 5-2 του 1ου αγώνα στο 4-0 της Super League Interwetten, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έμοιαζε να έχει πάρει τον 'αέρα' εκείνης του Μιχάλη Γρηγορίου. Το γκολ του Νίκα Νινούα στο 14' διέκοψε απότομα κάθε συζήτηση για την πρόκριση. Παράλληλα, άνοιξε τη συζήτηση για τον Σίντζι Καγκάβα, που πιστώθηκε ασίστ στο σουτ του Γεωργιανού μέσου και γενικά είχε καλή απόδοση και βρισκόταν σχεδόν παντού, αλλά κι αυτή η συζήτηση διεκόπη απότομα.

Στο 44ο λεπτό ο Μανιρεκάρ Τζέιμς ανέτρεψε τον Κάρολ Σβιντέρσκι κι ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Στέφαν Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και ο πιο αξιόπιστος εκτελεστής της ομάδας απέτυχε κι αυτός με τη σειρά του. Ο Κώστας Θεοδωρόπουλος απέκρουσε και ο ΠΑΟΚ έχασε πέναλτι για 5η φορά φέτος με 5ο διαφορετικό εκτελεστή!

1. Ο χορός άρχισε στην Τούμπα τον περασμένο Αύγουστο, όταν ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Μπεσίκτας. Με το τελικό σκορ (3-1) ήδη διαμορφωμένο, το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσούμπα Άκπομ στο 41' απέκρουσε ο Ερσίν Ντεστανόγλου που εκείνη τη στιγμή κρατούσε 'ζωντανούς' τους Τούρκους στον 2ο προκριματικό του Champions League
  2. Δύο γύρους αργότερα, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Ρωσία για το παιχνίδι με την Κρασνοντάρ. Μόλις στο 7ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Δημήτρης Πέλκας. Ο Μάτβεϊ Σαφόνοβ απέκρουσε και μπορεί λίγο αργότερα ο Έλληνας μέσος να έκανε το 0-1, ωστόσο η ελληνική ομάδα ηττήθηκε
  3. Ο χρόνος κύλησε, οι εκτελεστές άλλαζαν όμως ήταν εύστοχοι, μέχρι που στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για τη Super League Interwetten, ο Χρήστος Τζόλης έστησε την μπάλα στη βούλα στο 16ο λεπτό. Ο Ανδρέας Γιαννιώτης του είπε "όχι", κράτησε το 0-0 και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Σβιντέρσκι, αλλά εν τέλει ηττήθηκε 2-3
  4. Περίπου ένα μήνα αργότερα, ο ΠΑΟΚ δοκιμαζόταν με τον ΠΑΣ ξανά στο Περιστέρι (λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου των 'Ζωσιμάδων'). Ξανά είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ξανά με πέναλτι, ξανά ο εκτελεστής νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Αυτήν τη φορά, ο Βιεϊρίνια από τον Γιούρι Λοντίγκιν. Η διαφορά ήταν ότι ο ΠΑΟΚ νίκησε τελικά και μάλιστα σκόραρε με πέναλτι στη συνέχεια, με τον Σβαμπ

Η 'κατάρα' από τα 11 μέτρα διατηρήθηκε στη Λαμία. Ο Σβαμπ (που ακόμα έχει 3/3 στο πρωτάθλημα), νικήθηκε από τον Θεοδωρόπουλο και στη συνέχεια ο Τόμας Μουργκ απέτυχε να αξιοποιήσει το ριμπάουντ. Η 'τιμωρία' συνεχίστηκε με τον Τζέιμς να... διορθώνει το λάθος του και με κεφαλιά από κοντά ύστερα από κόρνερ έκανε το 1-1.

Αν δεν υπήρχε η... παράδοση που θέλει τον ΠΑΟΚ να επικρατεί της Λαμίας και τις 9 φορές που έχουν τεθεί αντιμέτωποι και δεν υπήρχε και το σκορ του 1ου αγώνα, οι δύο ομάδες θα οδηγούνταν στην παράταση. Αν άντεχε η ομάδα της Φθιώτιδας μέχρι τα πέναλτι, τότε αυτομάτως θα γινόταν φαβορί, διότι ο φετινός ΠΑΟΚ μοιάζει να... αρνείται να αξιοποιήσει τις μεγάλες ευκαιρίες που του παρουσιάζονται, ειδικά αν αυτές είναι από τη βούλα του πέναλτι.